درمان آکنه اسکار | استفاده از آر اف فرکشنال در درماتولوژی زیبایی

آکنه یک مشکل رایج در میان بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان است که معمولا با گذشت زمان رفع می‌شود. با این‌حال، عواقب شدید اسکار آکنه می‌تواند حتی منجر به مشکلات روانی شود. روش‌های زیادی جهت درمان این مشکل وجود دارد، تکنیک‌های تهاجمی‌ مانند سابسیژن، لایه‌بردارهای شیمیایی، لیزرهای فرکشنال و غیره؛ اما تکنیک جدیدتر برای درمان آکنه اسکار استفاده از آر اف فرکشنال نتل است که با عبور یک جریان از طریق درم در عمقی از پیش تعیین شده زخم‌های حرارتی کوچک در درم ایجاد می‌کند و  پوست را جهت تولید کلاژن جدید، درمان اسکار و بازسازی تحریک می‌کند.

پس از سه تا چهار جلسه درمان، می‌توان %75-25 انتظار بهبود را داشت. نتایج نهایی درمان تقریبا پس از سه ماه به بهینه‌ترین حالت می‌رسند. عوارض جانبی شایع می‌تواند شامل درد موقت، التهاب و پوسته پوسته شدن باشد.

 

ایجاد آکنه اسکار

آکنه اسکار از تکامل آکنه از فرایندی غیر التهابی به التهابی ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به پارگی دیواره فولکولی شود. پارگی دیواره فولکولی منجر به آزاد شدن محتویات تحریک‌کننده (مو، چربی، کراتین، آکنه‌های پروپیونی باکتریوم و غیره) در درم و واکنش التهابی پوست می‌شود، که مسیرهای کلاسیک و جایگزین مکمل را فعال می‌کند. آبسه‌های اطراف فولیکولار تکامل می‌یابند که معمولا التیام پیدا می‌کنند، اما اگر کپسولاسیون ناقص باشد می‌تواند منجر به شیارهای فیستولوز چند کاناله و ایجاد اسکار شود.

 

انواع آکنه اسکار

آکنه اسکارها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

آتروفیک و هایپرتروفیک.

اسکارهای آتروفیک به سه زیر گروه تقسیم می‌شوند:

  • اسکارهای آیس‌پیک
  • اسکارهای رولینگ
  • اسکارهای باکس‌کار

 

طبقه‌بندی اسکار راهنمای خوبی جهت درمان اسکارهاست. اسکارهای آیس‌پیک می‌توانند تا عمق درم گسترش یابند که آن‌ها را در برابر گزینه‌های معمول بازسازی پوست مقاوم می‌کند. اسکارهای رولینگ گسترده‌تر و دارای لنگر فیبری در درم هستند و بنابراین، باید در سطح زیرپوستی درمان شوند. اسکارهای باکس‌کار دو نوع هستند: سطحی و عمیق. اسکارهای سطحی باکس‌کار برای درمان‌های لایه‌برداری مناسب‌تر هستند، در حالی‌که اسکارهای عمیق در برابر این‌گونه درمان‌های سطحی مقاوم هستند.

 

درمان‌های مرسوم اسکار آکنه

گزینه‌های درمانی بسیاری جهت درمان اسکار آکنه وجود دارد که به شکل سنتی جهت درمان اسکار به‌کار می‌روند. این روش‌ها شامل اقداماتی از قبیل: لایه‌برداری شیمیایی، سابسیژن، لیزرها، درم ابریژن، پیوند پوستی، پانچ و جراحی هستند. علاوه بر این، میکرونیدلینگ یا درمارولر می‌تواند جهت درمان اسکار آکنه استفاده شود؛ هم‌چنین با روش‌هایی می‌توان کاهش اسکار را با استفاده از پرکننده موقت انجام داد. مشکل بسیاری از این روش‌ها این است که تهاجمی هستند و می‌توانند منجر به افزایش خطر دپیگمانتاسیون، اسکار و عفونت با اثرات طولانی مدت شوند.

روش‌های درمانی جدیدتر مانند رادیوفرکانس (RF) و لیزرهای فرکشنال برای کاهش هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب و دیگر مشکلات ذکر شده پدیدار شده‌اند. لیزرهای فرکشنال غیر ابلیتیو از مجموعه‌ای از پرتوهای لیزر برای ایجاد نواحی میکروسکوپی نکروز حرارتی در پوست استفاده می‌کنند؛ این باعث ایجاد فرایند بهبودی در درم و تنظیم مجدد کلاژن جدید می‌شود.

درمان‌ با آر اف جایگزینی برای روش‌های قدیمی درمان اسکار آکنه است که می‌تواند به صورت تک درمان یا به صورت درمان ترکیبی استفاده شود. درمان مختلفی با آر اف وجود دارد، مانند: مونوپولار، بای‌پولار، مولتی‌پولار و فرکشنال.

آر اف فرکشنال از مجموعه‌ای از الکترودها استفاده می‌کند و زخم‌های حرارتی در پوست ایجاد می‌کند؛ بنابراین بازسازی پوست را تحریک و سلول‌های ذخیره برای بهبودی را فراهم می‌کند.

درمان‌های RF یک جایگزین مناسب برای درمان اسکار آکنه در بیماران با انواع تایپ پوستی، با تعداد جلسات درمانی کم و در عین حال مزایای زیبایی دیگر به‌طور همزمان هستند. این درمان‌ها کم تهاجم هستند و زمان بهبودی کمی دارند، به‌گونه‌ای که بیمار در همان روز درمان به روتین زندگی خود باز می‌گردد.

در ادامه، مقاله اصلی ضمیمه شده است که می‌توانید نتایج شش مطالعه بر روی درمان اسکارهای آکنه توسط آر اف فرکشنال، شامل 121 مورد بیمار را مطالعه کنید:

https://b2n.ir/f48614