جوان‌سازی واژن | معرفی بهترین روش درمان

جوان‌سازی واژن | معرفی بهترین روش درمان بدون درد و خون‌ریزی

گشادی دهانه واژن، یک مشکل شایع در میان بانوان

یکی از مشکلاتی که خانم‌ها با بالا رفتن سن، یائسگی، افزایش وزن، زایمان و بی‌میلی جنسی با آن مواجه می‌شوند، گشادی دهانه واژن و تضعیف ماهیچه‌های کانال آن است که می‌تواند روی کیفیت روابط جنسی تاثیرگذار باشد. به همین دلیل از روش‌های مختلفی برای جوان‌سازی واژن استفاده می‌شود. در واقع جوان‌سازی واژن علاوه بر حل مشکل ارگاسم، در درمان بی اختیاری ادرار نیز موثر است.

مشکل گشادی دهانه واژن

استفاده از دستگاه آر اف واژینال، یکی از روش‌های انجام جوان‌سازی واژن است که با تولید گرما و امواج رادیوفرکانسی در عمق پوست، به کلاژن‌سازی کمک می‌کند. هم‌چنین این دستگاه بر جوان‌سازی قسمت داخلی واژن نیز تاثیرگذار است. در ادامه این مطلب از  مرساطب قصد داریم این روش و مزایای آن را بررسی کنیم.

جوان‌سازی واژن چیست؟

در واقع جوان‌سازی واژن فرایندی است که بافت‌های واژن در آن مورد ترمیم قرار گرفته و مشکلاتی که در اثر زایمان و بالا رفتن سن ایجاد شده را برطرف می‌کند. این کار با زیباسازی کاملا متفاوت بوده و بانوان را به وضعیتی که در طول جوانی داشتند، باز می‌گرداند. یکی از مشکلاتی که خانم‌ها بعد از شلی واژن با آن روبه‌رو می‌شوند، کاهش میل جنسی است؛ جوان‌سازی واژن با کمک به تنگ شدن باعث بهبود چشم‌گیری در روابط جنسی خواهد شد.

شلی واژن علاوه بر کاهش میل جنسی، عوارضی مانند بی اختیاری ادرار را به دنبال دارد. بنابراین رفع شلی و تحریک واژن به تولید سلول‌های جدید، می‌تواند گزینه مناسبی برای خانم‌هایی که دچار این مشکل هستند باشد. هم‌چنین جوان‌سازی واژن بر موارد دیگری از قبیل تقویت نقطه جی، نهان‌سازی کلیتوران، هایمنوپلاستی، واژینوپلاستی و لابیاپلاستی تاثیرگذار است.

جوان‌سازی واژن چیست؟

بر اساس مطالعاتی که انجام شده میزان اقدام برای جوان‌سازی واژن در سال‌های اخیر، افزایش چشم‌گیری داشته است. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. اما بهترین روش آن است که علاوه بر اثرگذاری، کم‌ترین میزان تهاجم همراه با درد و خون‌ریزی را داشته باشد. یکی از این روش‌ها دستگاه آر اف واژینال مادام اکس است که با توجه به مزایای زیاد، از طرف اکثر پزشکان توصیه می‌شود.

عملکرد دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

همان‌طور که اشاره کردیم، دستگاه آر اف یکی از روش‌های درمانی است که هیچ درد و خون‌ریزی به همراه نداشته و در آن از گرما و امواج رادیوفرکانسی برای کلاژن‌سازی در اعماق پوست استفاده می‌شود. این امواج موجب سفتی و جوان‌سازی بافت شل واژن شده و علاوه بر بخش خارجی، روی بخش داخلی واژن نیز اثربخش است.

درمان با این دستگاه نیازی به بی‌حسی موضعی نداشته و بیمار به صورت سرپایی در کلینیک‌ها و مطب‌ها در عرض 30 دقیقه درمان می‌شود. این دستگاه تاثیر زیادی بر افزایش گردش خون و ایجاد عروق جدید در واژن دارد. به طور کلی از این دستگاه، در موارد زیر استفاده می‌شود.

 • برطرف کردن سوزش، خارش و آتروفی واژن
 • برطرف کردن خشکی واژن در یائسگی زودرس
 • درمان عفونت واژن از طریق تنظیم PH
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • جوان‌سازی واژن
 • تنگ کردن واژن
 • درمان واژینیسموس
 • لابیاپلاستی

در ادامه مطلب قصد داریم درباره درمان واژینیسموس و لابیاپلاستی، به شکل کامل‌تری صحبت کنیم.

درمان واژینیسموس با دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

همان‌طور که اشاره کردیم، دستگاه آر اف علاوه بر جوان‌سازی واژن، به درمان واژینیسموس نیز کمک می‌کند. واژینیسموس نوعی اختلال است که ممکن است خانم‌ها تا پیش از انجام رابطه جنسی، اطلاعی از وجود آن نداشته باشند. در این بیماری، عضلات واژن به صورت کاملا غیر ارادی منقبض شده و از انجام دخول جلوگیری می‌کنند. در گذشته این مشکل باعث طلاق و جدایی بسیاری از زوجین می‌شد اما امروزه با استفاده از دستگاه آر اف واژینال قابل درمان است. این دستگاه با ایجاد امواج الکترومغناطیسی، بافت ماهیچه‌های واژن را دچار تغییر کرده و موجب رفع انقباضات می‌شود. خوشبختانه این درمان به صورت قطعی و دائمی بوده و بیماران را از عمل جراحی بی‌نیاز می‌کند.

لابیاپلاستی با دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

وجود لابیای بزرگ، یکی از مشکلاتی است که همیشه موجب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد حس ناخوشایند در خانم‌ها می‌شود. حتی در برخی موارد ممکن است بزرگی لابیا موجب التهاب، درد و تورم در ناحیه شود. بنابراین بسیاری به دنبال روش‌های درمان غیر تهاجمی و بدون خون‌ریزی هستند. دستگاه آر اف واژینال مادام اکس یکی از روش‌هایی است که با آن می‌توان به بهترین شکل، لابیاهای بزرگ زنان را کوچک‌تر و یکسان کرد. در این روش، ناحیه مورد نظر در معرض امواج رادیویی دستگاه قرار می‌گیرد و هیچ دردی به همراه نخواهد داشت. هم‌چنین بعد از طول جلسه درمانی، نیازی به استراحت و مراقبت خاصی نیست.

مقایسه درمان توسط آر اف واژینال مادام اکس با عمل جراحی

عمل جراحی یکی دیگر از روش‌های جوان‌سازی واژن است که امروزه به هیچ‌وجه توسط پزشکان توصیه نمی‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم روش درمان با دستگاه آر اف واژینال مادام اکس کاملا غیر تهاجمی و بدون خون‌ریزی است و نیاز به هیچ مراقبتی جهت نقاهت ندارد. پس از درمان، احتیاجی به مصرف آنتی‌بیوتیک یا پماد نخواهید داشت؛ و حتی امکان برقراری رابطه جنسی بلافاصله پس از جلسه درمانی نیز وجود دارد.

مزایای درمان با دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

استفاده از این دستگاه برای جوان‌سازی واژن در مقایسه با روش‌های دیگر به‌خصوص جراحی، دارای مزایایی است که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

 • درمان قطعی و دائمی با دستگاه آر اف واژینال مادام اکس
 • بدون ایجاد هیچ‌گونه درد، زخم و خون‌ریزی در بیمار
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • درمان کامل در تعداد جلسات کم
 • افزایش حس در ناحیه کلیتوریس و بهبود فرایند ارگاسم
 • افزایش میل جنسی
 • رشد لاکتوباسیل‌های طبیعی واژن و جلوگیری از عفونت در این ناحیه از طریق تنظیم PH طبیعی

استفاده از دستگاه آر اف برای چه افرادی ممنوع است؟

دستگاه آر اف علی‌رغم تمام مزایایی که دارد، به خانم‌هایی که جزء موارد زیر هستند، توصیه نمی‌شود.

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • خانم‌هایی که پروتز فلزی دارند.
 • خانم‌هایی که از IUD استفاده می‌کنند.
 • خانم‌هایی که در دوره پریود هستند.
 • خانم‌هایی که به بیماری‌هایی مانند لوپوس، آرتریت، رواتوئید و اسکلرودرمی مبتلا هستند.

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره کردیم، با بالا رفتن سن، یائسگی، افزایش وزن یا بعد از زایمان، بسیاری از خانم‌ها دچار مشکل شل‌شدگی واژن می‌شوند. برای درمان این مشکل، روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما روشی که به صورت غیر تهاجمی و بدون درد و خون‌ریزی باشد، بهترین نوع درمان خواهد بود. یکی از این روش‌ها جوان‌سازی واژن با استفاده از دستگاه آر اف واژینال مادام اکس است که امروزه از طرف پزشکان بسیار توصیه می‌شود.

از این روش برای درمان مشکلاتی مانند آتروفی واژن، بی‌‌اختیاری ادرار و واژینیسموس نیز استفاده می‌شود. هم‌چنین نتایج آن در مقایسه با سایر روش‌ها از ماندگاری بیشتری برخوردار است و در مدت زمان کمی انجام می‌شود. از سایر مزایای این دستگاه می‌توان به افزایش میل جنسی و بهبود عملکرد نقطه جی اشاره کرد.