آر اف (رادیو فرکانسی)

رابطه ی عمق نفوذ انرژی آر اف با فرکانس

قسمت های بدن با حجم خونی بالا، بالاترین هدایت الکتریکی را دارند برای مثال استخوان رسانایی الکتریکی بسیار پایینی دارد و در نتیجه جریان الکتریکی اطراف آن بدون نفوذ باقی می‌ماند. پوست خشک  هدایت الکتریکی بسیار کمی دارد و بنابراین باید هیدراته شود تا جریان عبوری افزایش یابد. به طور کلی رسانایی الکتریکی، عمقی که انرژی آر اف نفوذ می کند را تحت تاثیر قرار می دهد. نفوذ انرژی آر اف را می‌توان توسط معادله‌ای به این شکل مدل کرد:

فرمول عمق نفوذ آر اف

که در آن δ عمق استاندارد نفوذ، f فرکانس تست، µ نفوذپذیری مغناطیسی و سیگما رسانایی الکتریکی است.

از این معادله می توان تعیین کرد که عمق نفوذ انرژی آر اف (در واحد میلی متر) با ریشه ی دوم فرکانس رابطه‌ی عکس دارد.  بنابراین فرکانس های پایین نرخ نفوذ بالاتری دارند و برعکس.که این توانایی کنترل عمق حرارت مطلوب و دلخواه را برای ما میسر می‌سازد، به ویژه درسیستمی که برای درمان بدن و هم صورت طراحی شده است.

در جدول زیر میزان عمق نفوذ انرژی آر اف در فرکانس‌های مختلف برای هندپیسی با ابعاد ۳۵ در ۳۰ میلی‌متر آورده شده است:

فرکانس
(کیلوهرتز)
عمق نفوذ
(میلی متر)
۸۰۰۱۸.۶
۲۴۰۰۱۱.۸
۴۰۰۰۹.۱
۸۰۰۰۶.۴

نتیجه گیری

با مراجعه به جدول ذکر شده در فوق می‌توان ملاحظه کرد که با اعمال همزمان فرکانس ۴ و ۸ مگاهرتز، در درجه‌ی اول عمق تقریبی ۱۰ میلیمتری و در درجه‌ی دوم عمق تقریبی ۶ میلیمتری پوست مورد هدف قرار می‌گیرند و این دقیق همان خواسته‌ی مورد نظر برای کسب بهترین نتیجه در درمان لیفتینگ و تایتنینگ است. البته بالا بردن فرکانس سبب افزایش قابل توجه نیازمندی‌های فنی شده و به همین سبب شاهد آن هستیم که بسیاری دستگاه‌های موجود در بازار (با وجود ادعا) در عمل قادر به اعمال چنین فرکانسی نیستند.

ذکر این نکته مفید است که موارد بیان شده جهت درمان‌های لیفتینگ و تایتنینگ بوده و درمان لاغری نیامندی عمق نفوذ بسیار بالاتری است.در درمان آر اف لیفتینگ و تایتنینگ، هدف اصلی تحت تاثیر قرار دادن لایه‌ی درم و بخش فوقانی هیپودرم پوست بوده می‌باشد. در صورتیکه عمق نفوذ انرژی آر اف خیلی بیشتر از ناحیه‌ باشه علاوه بر هدر رفت انرژی و کاهش تاثیر گذاری می‌تواند با تحت تاثیر قراردادن اعضای داخلی تر بدن سبب لاغری و جمع شدگی ناخواسته‌ و یا حتی مشکلاتی برای اعضای صورت گردد. از آن‌جایی که عمق لایه‌ی درم از ۱ تا ۴ میلیمتر متغیر بوده و در وضعیت عادی اغلب  از این مقدار فراتر نمی‌رود می‌بایست سعی شود که در درمان لیفتینگ و تایتنینگ عمق نفوذ دستگاه در همین حدود باقی بماند. همچنین مطلوب است سعی شود نواحی با عمق تا ۶ میلیمتر بیشتر مورد هدف قرار بگیرند.

در دستگاه آر اف شرکت مدبیوتی (تولید سال ۲۰۱۶)، از فرکانس واقعی ۴ و ۸ مگاهرتز جهت لیفتینگ و تایتنینگ و از فرکانس ۳۰۰ کیلوهرتز تا ۱ مگاهرتز جهت درمان لاغری استفاده شده که بیانگر طراحی بر اساس آخرین تحقیقات و تکنولوژی فنی دنیاست.