درمان لیفتینگ پوست | آر اف فرکشنال نتل

شلی و افتادگی پوست | درمان آن با آر اف

شلی و افتادگی پوست  Skin Laxity

شلی پوست به معنای از دست دادن سفتی، استحکام و ساختار طبیعی پوست است. شلی و پیری پوست در ابعاد مختلفی در لایه‌های پوستی اپیدرم و درم ایجاد می‌شود. از نظر بیولوژیکی پیری پوست در هر دو سطح سلولی و مولکولی رخ می‌دهد، به عبارت دیگر عملکرد و تکثیر سلول‌های بافت پوست، استخوان، غضروف و همچنین بافت چربی و ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر آن، کاهش سطح هورمون‌ها، کاهش ظرفیت ترمیم و بازسازی DNA، اشعه ماوراء بنفش، تشعشعات و عوامل محیطی از تاثیرگذارترین فاکتورها در پیری پوست هستند.

در بافت پوست، کلاژن جزء اصلی ماتریس خارج سلولی بوده که وظیفه پایداری بافت پوست را بر عهده دارد. کلاژن انواع مختلفی داشته که هر کدام از آن‌ها عملکرد متفاوتی دارند: فیبرهای کلاژن نوع VII اتصال بافت درم و اپیدرم را سبب می‌شود؛ کلاژن نوع XVII در (hemidesmosomes) وجود دارد و کلاژن نوع I  و III در ماتریس خارج سلولی و بافت درم موجود است که مقدار آن در گذر زمان تغییر می‌کند. به دلیل کاهش تعداد سلول‌های فیبروبلاست با افزایش سن، سنتز کلاژن و الاستین کاهش یافته و در نتیجه با توجه به فعال شدن آنزیم متالوپروتئیناز الیاف کلاژن نازک‌تر می‌شوند. با کاهش فعالیت فیبروبلاست‌ها، پیوند و اتصالات عرضی کلاژن با بافت پوست کاهش یافته و در نتیجه استحکام و پایداری ساختار درم و اپیدرم که در اثر پروتئین کلاژن و الاستین و هیالورونیک اسید ایجاد می‌شده‌ است، ازبین می‌رود.

درمان شلی و افتادگی پوست با استفاده از RF

روش‌های درمانی برای رفع شلی پوست به‌طور کلی جراحی و غیرجراحی هستند. گزینه‌های جراحی شامل لیفت صورت، لیفت گردن، براکیوپلاستی و ابدومینوپلاستی بوده که توسط جراحی پلاستیک به صورت عمومی انجام می شوند. در طول دهه گذشته تقاضا برای درمان غیرتهاجمی شلی پوست با مدت زمان تاثیرگذاری زیاد افزایش یافته‌ است. با وجود اینکه بعضی از روش‌های تهاجمی درمان لیفت پوست را با کمترین زمان ممکن انجام می‌دهند، اما گزارش شده قادر به درمان و جوان‌سازی لایه‌های زیرین پوست نبوده و دوره نقاهت طولانی، خونریزی و خطر بروز لکه پس از جراحی از عوارض عمده شناخته شده روش‌های تهاجمی هستند.

از این‌رو تکنولوژی‌ جدید مانند (RF) یک روش غیرتهاجمی بوده که قابلیت نفوذ به بافت‌های مختلف مانند پوست، چربی و ماهیچه را داشته، بنابراین کاربردهای درمانی متعددی دارد. تکنولوژی غیر فرسایشی رادیوفرکانسی (Nonablative radiofrequency (RF)) یکی از پرکاربردترین‌ تکنولوژی‌ها برای درمان شلی و افتادگی پوست است. از آنجا که شلی پوست در اثر تغییر ساختار و از دست دادن استحکام لایه‌های درم و اپیدرم است لذا روش‌های درمانی‌ای که قادر به نفوذ به لایه‌های زیرین بافت باشند تاثیرگذاری درمانی مطلوب‌تری دارند. بنابراین روش رادیو فرکانی و میکرونیدلینگ موثرتر از روش لیزر عمل می‌کنند.

شلی و افتادگی پوست | درمان آن با آر اف

شکل1: تاثیر امواج رادیوفرکانیس بر افزایش حرارت پوست و کاهش بافت چربی

مزایای درمان‌های مبتنی بر RF برای سفت شدن پوست:

  • غیرتهاجمی
  • بدون نیاز به بیهوشی
  • زمان بهبودی کوتاه
  • مناسب برای انواع پوست مختلف
  • مؤثر برای درمان شل شدن پوست در صورت، گردن، دکلته و سایر نواحی بدن
  • نتایج قابل مشاهده و ماندگار

مطالعات بالینی

اهداف مطالعات بالینی بهبود ساختار بافت، رفع پیری، تیرگی و ازبین رفتن شلی و افتادگی پوست است که برای این منظور از تکنولوژی نوین مانند (RF) بهره گرفته‌اند. طبق مطالعات انجام شده، روش غیرفرسایشی مولتی‌پلار رادیو فرکانسی برای بیماران با مشکل شلی و افتادگی پوست نشان داد که پس از چندین جلسه درمان تاثیرگذاری بسزایی در رفع تیرگی پوست و سفتی پوست دارد.

کاهش چربی یکی از اصلی‌ترین موضوعات برای سفت کردن پوست است. از اینرو فرکانس رادیویی با گرم کردن بافت، سبب فعال شدن آنزیم‌های لیپاز بافت چربی شده که به تجزیه آنزیمی بافت چربی کمک می‌کند. این فرایند سبب کاهش افتادگی بافت پوست که به‌واسطه چربی زیر پوست ایجاد شده‌بود، می‌شود. در نهایت ظاهری با پوست صاف‌تر و جوان‌تر با زاویه طبیعی بین اجزای صورت پس از پایان دوره درمان برای بیمار به‌وجود می‌آید.

شلی و افتادگی پوست | درمان آن با آر اف

شکل2: شلی و افتادگی پوست (A) قبل و (B) بعد از چندین جلسه درمان با تکنولوژی RF Multipolar

طبق مطالعات بالینی مشاهده شده‌ است، تابش امواج (RF) و ایجاد دمایی بالاتر از 42 درجه سانتیگراد یک نوع شوک حرارتی به فیبروبلاست‌ها وارد می‌شود که در اثر آن با تحریک فاکتور رشد TGF-β1 تولید پروتئین‌ها و فرایند نئوکلاژنز (Neocollagenesis) افزایش می‌یابد. به عنوان مثال در مطالعه‌ای بیان شده، دمای بافت پس از قرارگیری به مدت 10 دقیقه در معرض امواج RF در حدود 39 الی 43 درجه سانتیگراد ثبت گردید و پس از سپری شدن مدت زمان درمان 3 ماهه، مقدار کلاژن بافت از 9.0% قبل از درمان به 25.5%  پس از درمان افزایش یافت.

درمان آن با آر اف

شکل3: توزیع یکنواخت انرژی حرارتی در بافت پوست با دمای تقریبی 43 درجه سانتیگراد در اثر اعمال انرژی RF

افتادگی پوست در اطراف چشم و دهان از نکات مهم و تاثیر گذار در پیری چهره افراد است. در مطالعات انجام شده اینطور گزارش شده‌ که تعدادی بیمار با عارضه افتادگی و چروک پوست اطراف دهان، پس از درمان از طریق اعمال انرژی RF، نتایج امیدوار کننده‌ای در زمینه تاثیرگذاری این روش در کاهش افتادگی و افزایش کیفیت ساختار پوست و هم‌چنین بهبود در رنگ پوست مشاهده شده‌ است.

درمان شلی و افتادگی پوست

شکل 4: درمان شلی، افتادگی و چروک پوست اطراف دهان

سخن پایانی

شلی و افتادگی پوست به عنوان یکی از نشانه‌های طبیعی پیری پوست، موجب افت کیفیت و استحکام ساختار طبیعی پوست می‌گردد. درمان این موضوع از راه‌های جراحی و غیرجراحی انجام می‌شود، اما با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی نظیر RF (رادیوفرکانس) به عنوان یک راهکار غیرتهاجمی و موثر در درمان شلی و افتادگی پوست معرفی شده‌اند.

این تکنولوژی قابلیت نفوذ به لایه‌های زیرین پوست را داراست و مزایایی چون غیرتهاجمی بودن، عدم نیاز به بیهوشی، زمان بهبودی کوتاه، مناسب برای انواع پوست، و نتایج قابل مشاهده و ماندگار را به ارمغان می‌آورد. مطالعات بالینی نیز تأیید می‌کنند که RF موجب بهبود ساختار بافت، کاهش تیرگی و افتادگی پوست می‌شود. با توجه به این پیشرفت‌ها، RF به عنوان یک روش نوین و مؤثر در حوزه درمان شلی و افتادگی پوست، باعث افزایش امید به جوان‌سازی و بهبود ظاهر پوست می‌گردد.