مقدمه ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما -قسمت اول

مقدمه‌ ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت اول

رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما یا قوس الکتریکی، در دنیا رایج است چون:

 • مقرون به صرفه است.
 • نتایج آن تحسین برانگیز است.
 • هر جلسه از درمان باعث بهبودی تدریجی می‌شود.
 • معمولا انجام آن بسیار آسان است.
 • هم‌چنین یادگیری آن بسیار آسان است.

جایگزین‌­های پلاسما برای رفع افتادگی پلک

چندین نوع درمان زیبایی برای دستیابی به پلکی سفت وجود دارند. پلاسما فقط یکی از چندین روش رایج برای رفع افتادگی پلک است. رفع افتادگی پوست با استفاده از لیزرهای زیبایی (عمدتا لیزر CO2) و هم‌چنین برخی دستگاه‌های الکتروکوتر با پیکربندی مناسب نیز انجام می‌شود. عموما میزان قدرت مورد نیاز برای این نوع درمان‌های زیبایی بسیار کم است.

به طور خلاصه، رفع افتادگی پوست را می­‌توان با استفاده از موارد زیر نیز انجام داد:

 • لیزرهای آرایشی (عمدتا CO2) – دستگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارند که می­‌توان آن‌ها را به طول موج‌های مناسب برای انجام این نوع درمان‌های آرایشی تنظیم کرد.
 • لایه‌­بردارهای شیمیایی مخصوص. (یعنی، لایه‌­بردارهای گلیکولیک و یا ماندلیک ساخته شده با فرمولاسیون‌های ویژه)
 • تجهیزات رادیوفرکانسی مخصوص.

مزایا و معایب کلی رفع افتادگی پلک

در ادامه مزایا و معایب رفع افتادگی پلک در کل با استفاده از لیزرهای CO2، پلاسما و لایه­‌بردارهای مخصوص آرایشی توضیح می‌دهیم. لطفا توجه داشته باشید که بیماران می­‌توانند فعالیت‌های عادی خود را بعد از این نوع درمان زیبایی ادامه دهند، اما کبودی ناشی از روش‌های رفع افتادگی پلک می­‌تواند شبیه به جراحی باشد، به خصوص اگر شدت درمان بالا باشد. این به‌دلیل ورمی است که معمولا یک تا دو روز پس از این نوع درمان زیبایی ظاهر می‌­شود.

مزایای استفاده از پلاسما نسبت به جراحی‌های معمول

 • این روش‌ فقط به بیهوشی موضعی (یعنی، محصولات بی­‌حسی مانند کرم) نیاز دارد و انجام آن بسیار آسان است. به استثنای استفاده از لایه‌­بردارهای آرایشی که نیازی به آن ندارند.
 • معمولا روند بهبودی پوست بین 3 تا 10 روز پس از هر جلسه متناسب با شدت درمان و سایر عوامل از جمله روش یا محصول طول می­‌کشد.
 • خون‌ریزی در طول و بعد از این روش‌های زیبایی رخ نمی‌­دهد. اگر سطح توان بیش از یک آستانه خاص تنظیم شده باشد یا اگر قوس الکتریکی برای مدت طولانی در یک نقطه خاص متمرکز شود، کمی خون‌ریزی جزئی می­‌تواند رخ دهد.
 • خطرات عفونت در مقایسه با جراحی بسیار کم است.
 • هیچ‌گونه خطری در رابطه با جراحی وجود ندارد، چون این‌ها عمل‌های زیبایی آسان غیرجراحی هستند.
 • هیچ‌گونه برشی انجام نمی­‌شود و بنابراین هیچ زخمی به‌جا نمی‌­ماند.
 • یادگیری این روش بسیار راحت بوده و توسط هر آرایشگر آموزش دیده انجام می‌شود.
 • بیماران می­‌توانند بلافاصله بعد از هر جلسه فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند، به شرطی ‌که این کار خطرات عفونت را افزایش ندهد (باید مراقبت‌های خاصی تا بهبودی کامل دنبال شوند).

معایب استفاده از پلاسما در مقایسه با جراحی‌های معمول

 • رفع افتادگی پوست پلک باعث بهبود انباشتی جزئی در ظاهر پلک‌های شل و آویزان می‌­شود. اگر مقدار پوستی که باید سفت شود برای دستیابی به نتایج دلخواه قابل ملاحظه باشد، جراحی بهترین و موثرترین روش است.
 • نتایج رفع افتادگی پلک با بلفاروپلاستی قابل مقایسه نیست و نباید به عنوان جایگزین به جراحی پیشنهاد شود. این به این دلیل است که نتایج عالی را فقط می‌­توان با استفاده از جراحی بدست آورد.
 • با استفاده از هر روش رفع افتادگی پوست، چربی را نمی‌­توان از بین برد.
 • برای دستیابی به نتایج دلخواه، بسته به میزان افتادگی پوست و شدت کلی درمان، بیش از یک جلسه، گاهی چند جلسه ممکن است مورد نیاز باشد.
 • اگر میزان خرابی پوست قابل توجه باشد، در این‌ صورت ممکن است جراحی بهترین گزینه برای افرادی باشد که تمایلی به تغییرات چشم‌گیر دارند. بنابراین اقدام به درمان‌های مختلف برای دستیابی به نتایج اضافی چشم‌گیر، که بیمار را در معرض چندین قسمت ورم کرده قرار می­‌دهد، توصیه نمی‌­شود، در صورتی که یک عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) ساده می­‌تواند نتایج مطلوب را فقط در یک جلسه به‌دست آورد.

رفع افتادگی پلک با استفاده از لیزرهای زیبایی

برخی لیزرهای جراحی متعارف یا لیزرهای زیبایی (اغلب لیزرهای CO2) را می‌­توان با استفاده از روش‌های استاندارد برای رفع افتادگی پلک تنظیم کرد. هنگام استفاده از لیزر برای انجام این نوع درمان‌های زیبایی، بیمار باید محافظ چشم لیزر را برای محافظت استفاده کند.

لیزر به صورت سطحی در ناحیه دور چشم به منظور ایجاد سوختگی‌های خفیف غیرمضر استفاده می‌شود. این باید با دقت انجام شود، چون اگر به درستی تنظیم نشود، دستگاه می‌­تواند به پوست آسیب برساند و باعث ایجاد زخم دائمی به بیمار شود. بلافاصله پس از هر جلسه، آن بخش پر از سوختگی‌های ایجاد شده با لیزر خواهد بود. یک هفته پس از انجام جلسه با لیزر سفت کننده پوست، ناحیه تحت درمان بهتر خواهد شد.

درمان افتادگی پلک بدون عمل جراحی

نمونه‌­ای از نتایج فوری پس از رفع افتادگی پوست با لیزر در ناحیه دور چشم

 

با لیزرهای سفت کننده پوست، درمان معمولا 11 تا 33 درصد پوست را قطع می­‌کند. از بین بردن کلاژن قدیمی به منزله آویزان شدن پوست است. گرمایش در بافت به سفت شدن پوست اطرافش کمک می­‌کند. و باعث تحریک بیشتر بازسازی کلاژن و کاهش سطح پوست می­‌شود (رفع افتادگی پوست). برای اکثر افراد دارای چین و چروک متوسط، 5-4 جلسه درمان نتایج رضایت­‌بخشی را به همراه خواهد داشت. برای افرادی دارای علائم اولیه “پنجه کلاغی” و خطوط ریز، 3-2 جلسه می­‌تواند به نوعی مراقبت زیبایی برای کاهش علائم پیری کمک کند.

 

رفع افتادگی پلک فوقانی با پلاسما

نتایج معمول پس از برخی درمان‌های رفع افتادگی پوست با لیزر

 

بررسی اجمالی رفع افتادگی پلک با دستگاه‌های پلاسما و تجهیزات الکتروتابشی کاربرد گسترده­‌ای در سرتاسر جهان برای رفع افتادگی پلک دارند. استفاده از محصولات بی­‌حسی موضعی برای راحتی بیمار و سهولت درمان توصیه می­‌شود. هر جلسه معمولا بین 5 تا 15 دقیقه، متناسب با ناحیه تحت درمان طول می­‌کشد.

هم‌چنین می­‌توان از پلاسما برای رفع افتادگی پوست اطراف چشم استفاده کرد که موجب تضعیف چین و چروک اطراف چشم می­‌شود، در صورت نیاز این کار را می‌­توان در همان جلسه رفع افتادگی پلک انجام داد. خودداری از اعمال مجدد قوس در ناحیه قبلا تحت درمان تا زمانی که ناحیه به درستی بهبود  نیافته (معمولا بعد از 4 تا 6 هفته) بسیار اهمیت دارد.

رفع افتادگی پلک

علاوه بر این، هر چند در اکثر موارد دستیابی به نتیجه موردنظر در عرض چند جلسه (2 تا 3) امکان‌­پذیر است، اما تقسیم درمان به جلسات مختلف (3 تا 5) بهتر است. این به این دلیل است که گسترش درمان به متخصص زیبایی امکان داشتن کنترل بیش‌تر بر نتیجه روش را می‌­دهد. این کار با تغییر شدت درمان انجام می‌­شود. هم‌چنین، در طول دوره بهبودی پوست، برخی نواحی می­‌تواند بیشتر از بقیه سفت شود، بنابراین انجام حداقل دو جلسه روی هر بیمار توصیه می­‌شود، حتی در مواردی که نتایج دلخواه را می‌­توان فقط در یک جلسه به‌دست آورد.

معمولا در اولین جلسه، متخصص زیبایی با تجربه، ناحیه وسیعی از پلک فوقانی را پوشش می­‌دهد تا بهترین نتایج ممکن را به‌ دست آورد. جلسات بعدی می‌­تواند برای تنظیم خوب و اصلاح هرگونه نواقص و یا نا هماهنگی به‌جا مانده پس از جلسات اول یا قبلی مورد استفاده قرار گیرد.

در برخی موارد، به‌دلیل آستانه درد بسیار بالای بیمار، تمام روش‌های رفع افتادگی پلک را می­‌توان بدون استفاده از هیچ داروی بی‌­حسی موضعی انجام داد. با این حال، استفاده از کرم بی‌­حسی مناسب جهت سهولت درمان بیمار همواره توصیه می‌­شود. هیچ دارویی به هیچ‌وجه نباید توسط آرایشگر و یا توسط بیمار، به غیر از محصولات مناسب آنتی سپتیک، برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت در طی دوره بهبودی استفاده شود.

در خانه، بیمار فقط باید کل صورت را طبق معمول شستشو دهد و با یک پارچه پنبه تمیز خشک کند، مراقب باشید که به آرامی پد را بکشید و ناحیه تحت درمان را نمالید. قبل از اینکه ناحیه تحت درمان با دستگاه پلاسما کاملا بهبود نیافته، هیچ آرایش و کرم‌های دیگر نباید استفاده شود. در طول هر جلسه، درمان‌گر همواره باید اقدامات احتیاطی را برای حداقل کردن حرکات ناگهانی بیمار انجام دهد.

رفع افتادگی پلک با استفاده از دستگاه پلاسما

 • پس از برخی درمان‌ها، نتایج سفت شدن پلک ممکن است شبیه به بلفاروپلاستی باشد. با این حال، سفت شدن پلک موجب نتایج خیلی زیاد مشابهی که فقط با عمل جراحی قابل دستیابی است، نمی‌­شود.
 • رفع افتادگی پلک باید توسط آرایشگران کاملا آموزش دیده، پزشکان، متخصصین پوست و جراحان زیبایی انجام شود. زیرا آرام‌­بخشی لازم نیست، یادگیری این روش بسیار آسان است و خطرات کمی برای بیمار دارد.
 • رفع افتادگی پلک با دستگاه مناسب پلاسما دارای مزیتی اضافی می­‌باشد که حتی اصلاحات جزئی را می­‌توان در یک روش عملا بی­‌خطر و مقرون به صرفه انجام داد.
 • هر درمان صورت گرفته روی بیمار، طولاني مدت است.
 • با استفاده صحیح از دستگاه پلاسما، هیچ زخمی تا به حال گزارش نشده است.
 • هر جلسه حداکثر 15 دقیقه طول می­‌کشد استفاده بیشتر به این بستگی خواهد داشت که آیا کاربر ناحیه بسیار بزرگی را پوشش می­‌دهد.
 • اکیدا بی‌هوشی موضعی ضروری نیست، اما برای راحتی بیمار، استفاده از داروی بی‌­حسی مناسب توصیه می‌­شود.
 • بیمار می­‌تواند بلافاصله پس از هر جلسه فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.
 • توصیه می­‌شود که نتایج دلخواه در بیش از یک جلسه بدست آید، به ویژه اگر سطحی که باید کاهش یابد گسترده باشد.
 • هزینه­‌های مرتبط با رفع افتادگی پلک در مقایسه با روش‌های معمول جراحی 60٪ تا 70٪ کمتر است.
 • افزایش کسب و کار به دلیل ترس بیشتر بیماران از جراحی یا هزینه‌­های بالای جراحی سنتی می­‌باشد و هم‌چنین باعث می‌­شود که بیشتر بیماران درمان را انتخاب کنند، چون فقط جزئی است.

 

رفع افتادگی پلک بدون عمل جراحی

بهبود جزئی در ظاهر پلک‌های افت کرده.

قبل از درمان به بیمار چه بگوییم

 • صبر کنید تا تمام پوسته­‌ها بریزند. هر چند بیماران می­‌توانند بلافاصله پس از هر جلسه فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. اما در طول روند التیام که در شرایط عادی 7 تا 10 روز طول می‌­کشد، در بهترین حالت خود دیده نخواهند شد.
 • ناحیه تحت درمان نباید با انواع آرایش، ریمل، کرم یا هر محصول دیگری پوشیده شود. تا زمانی که ناحیه کاملا التیام یابد. دو بار در روز به آرامی با صابون شستشو دهید. هر گونه درمان یا پوشش دیگر یا هر نوع آرایش می­تواند عفونت‌های غیرضروری و اثرات ناخواسته را به همراه داشته باشد.
 • درمان می­‌تواند برای بیمار ناراحت کننده باشد، بنابراین برای سهولت درمان و دلایل آسودگی در طی روش رفع افتادگی پلک، باید از محصولات بی­‌حسی استفاده شود.
 • ورم یک تا سه روز پس از درمان زیبایی طبیعی بوده و انتظار می‌­رود. همیشه بهتر است بیمار را در مرحله مشاوره آگاه کنید.
 • سفت شدن پلك باعث بهبود جزئی در ظاهر نسبت به پلك‌های شل و آویزان می‌­شود. وعده نتایج قابل توجه که فقط می‌­توان با عمل جراحی انجام داد، را ندهید.

حتما بخوانید: مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت دوم