مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما- قسمت دوم

مقدمه‌ ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت دوم

در قسمت قبل از این نوشته مزایا و معایب پلاسما را به صورت کلی بررسی کردیم و آن را با سایر روش‌های معمول برای رفع افتادگی پلک مقایسه کردیم. در این قسمت می‌خواهیم بیشتر درباره مزایا و معایب این روش و تاثیرات آن توضیح دهیم.

پیش از مطالعه این بخش حتما بخوانید: مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت اول

نحوه انجام درمان افتادگی پلک بالایی با پلاسما

روش ترجیحی انجام رفع افتادگی پلک حالت موضعی یا عملیات موضعی است. این به این دلیل است که یادگیری حالت موضعی یا عملیات موضعی، بسیار آسان است و منجر به نتایج سازگار و قابل پیش بینی می­‌شود.

نقطه‌ها باید به‌طور تصادفی بدون ایجاد هیچ خط مستقیم یا الگوی قابل تشخیص اعمال شوند. یکی از روش‌های معمول برای اطمینان از این‌که آن‌­ها بصورت تصادفی اعمال می‌­شوند، اقدام به نقطه‌گذاری به روش زیگزاگ می‌­باشد. فاصله بین هر نقطه با توجه به شدت درمان خاص خود تغییر می‌­کند. این نسبت بین 3 تا 4 میلی‌متر برای درمان با شدت بسیار خفیف تا استعمال به نقطه بسیار ضخیم تغییر می­‌کند که مشابه نتایج فوری عمل اسپری است. برای رهایی از جوش‌های ناشی از درمان‌های زیبایی باید از دستگاه مکنده دود استفاده شود.

رفع افتادگی پلک تحتانی و کاهش پنجه کلاغی را می‌­توان در یک جلسه انجام داد. با این حال در اغلب موارد این کار توصیه نمی‌­شود چون شدت کلی بسیار افزایش می‌­یابد. این کار موجب ورم‌های چشمگیر و برخی ناراحتی‌­هایی می­‌شود که به سادگی می­‌توان با تقسیم درمان به چند جلسه، هر کدام مربوط به ناحیه خاصی که باید درمان شود، برطرف کرد. برای مثال یک جلسه برای پلک‌های فوقانی، یکی برای پلک‌های تحتانی و دیگری برای کاهش پنجه کلاغی.

لطفا در هر صورت از انجام درمان با شدت بالا اجتناب کنید چون این می‌­تواند منجر به التهاب‌های طولانی مدت و عوارض جانبی مختلفی از جمله شلی پوست شود. بنابراین همیشه درمان‌های با شدت پایین یا متوسط را انتخاب کنید.

مزایا و معایب شدت درمان افتادگی پلک با پلاسما

به طور کلی درجه رفع افتادگی (انقباض) پوست مربوط به شدت درمان سفت کردن پوست با استفاده از پلاسما می‌­باشد. همان‌طور که مشاهده کرده­‌ایم، در سفت شدن پوست، شدت درمان با برخی عوامل ارتباط دارد و فقط به تنظیم توان خود دستگاه مربوط نمی‌­شود

هر چه شدت درمان بالاتر باشد:

 • برای دستیابی به نتایج مطلوب، درمان‌های کمتر مورد نیاز خواهد بود.
 • ورم و تاول پس از درمان بیشتر خواهد بود.
 • پس از درمان میزان ناراحتی بیشتر خواهد بود.
 • مدت زمان از بین رفتن ورم و تاول طولانی خواهد بود.
 • کبودی طولانی خواهد بود.
 • احتمال اثرات ناخواسته بیشتر خواهد بود.

هر چه شدت درمان پایین­‌تر باشد آنگاه:

 • نتایج رفع افتادگی پلک خفیف­‌تر خواهد بود. پلک‌ها کمتر سفت خواهند شد.
 • پس از درمان ورم یا تاول کمتر خواهد بود.
 • پس از درمان سطح ناراحتی کمتر خواهد بود.
 • کاهش ورم و تاول مدت زمان کمتری طول خواهد کشید.
 • کبودی کوتاه‌تر خواهد بود.
 • احتمال اثرات ناخواسته کمتر خواهد بود.

لطفا برای انجام درمان‌های با شدت بالا در یک جلسه برای دست یافتن به نتایج چشم‌گیر وسوسه نشوید. بیشتر وقت‌ها، انجام این کار منجر به نتایج مطلوبی که فقط با عمل جراحی امکان‌پذیرند نمی‌­شود.

در عوض درمان‌های خفیف، بعد از هر جلسه پلک‌ها را با آرامی سفت­ خواهد کرد. بنابراین برای انجام نتایج مطلوب، جلسات بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

قبل و بعد از استفاده از پلاسما

خون‌ریزی جزئی

هنگام استفاده از دستگاه‌های پلاسما برای این نوع کاربرد وقوع خون‌ریزی حتی در موارد شدید درمان بسیار نادر می‌­باشد. با افزایش مدت زمان جریان، افزایش قدرت دستگاه یا هر دو، احتمال خون‌ریزی جزئی افزایش می‌­یابد. لطفا توجه داشته باشید که خون‌ریزی جزئی نشانه‌­ی این نیست که درمان به‌درستی انجام نشده است، چون این اتفاق می­تواند بر روی هر نوع دستگاه استفاده شده، با هر روش و یا شدت درمان رخ دهد.

هر چند ممکن است کمی خونریزی جزئی حتی در درمان‌های با شدت بسیار پایین اتفاق بیفتد، در مواردی که عروق ریز در ناحیه تحت درمان مخصوصا در پلک‌های فوقانی وجود دارند.

بقایای کربن

همان‌طور که در برداشتن خال یا برداشتن لکه‌­های قهوه­‌ای پوست دیده شده، برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، بقایای کربن باید برداشته شوند. این کار با استفاده از یک پد پنبه‌­ای آغشته به آنتی­سپتیک غیر قابل اشتعال انجام می‌­شود.

در مورد رفع افتادگی پوست و به‌خصوص رفع افتادگی پلک، بقایای کربن نباید عمدا برداشته شوند. زیرا در تجربه مشخص شد که بهترین و سریع‌ترین بازسازی زمانی حاصل می‌­شود. که بقایای کربن عمدا برداشته نشوند. این احتمالا به خاطر آسیب‌های ریز ناشی از مالیدن پد پنبه در طی اقدام به برداشتن بقایای کربن است. بنابراین در حین انجام رفع افتادگی پوست و به‌خصوص رفع افتادگی پلک، اصلا ناحیه تحت درمان را با پد پنبه‌­ای نمالید.

اگر بلافاصله پس از درمان، از یک محصول موضعی مناسب و استریل از جمله آنتی سپتیک استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که ناحیه تحت درمان آغشته نمی‌شود. فقط از محصولاتی نظیر کرم استریل به آرامی استفاده کنید.

در صورت استفاده از یک کرم استریل (معمولا محصول موضعی برای آرام بخشی استریل پوست)، متوجه خواهید شد که بقایای کربن با کرم مخلوط شده و کرم قهوه­‌ای رنگ ایجاد خواهند کرد، این طبیعی است. در هر صورت بقایای کربن استریل هستند چون ناحیه را قبل از استفاده از داروی بی­‌حسی تمیز و ضدعفونی کرده‌­اید.

انقباض فوری و آشکار پوست در طول رفع افتادگی پلک توسط پلاسما

تأثیر فوری و محسوس رفع افتادگی پلک، انقباض پوست است. لطفا توجه داشته باشید که این دائمی نیست و بیانگر نتایج نهایی جلسه خاصی نیست که انجام می‌­دهید. نتایج هنگام بهبودی کامل پس از آنکه ورم آن خوابید و پوسته‌­ها ریختند یا روند لایه­‌برداری کامل شد، آشکار خواهد شد. این انقباض ظاهری و فوری پوست باعث می‌­شود تا ظاهرا خطوط ریز بطور کامل ناپدید شوند، اما این اثر دائمی نیست، چون نتیجه اثرات آبزدایی سطحی پلاسما می‌­باشد.

گاهی (در 40٪  موارد) با اعمال پلاسما، ناحیه اطراف پوست بسیار قرمز می‌­شود. این بدان معنی است که واکنش پوستی به درمان می­تواند بسیار معنادار باشد و ورم پس از درمان می‌­تواند بسیار شدید باشد.

ورم معمولا روز بعد از درمان شروع می­‌شود.

ورم و کبودی

ورم مشخصه سفت شدن پلک با استفاده از پلاسما (یا لیزرها) است و همواره باید بعد از این نوع عمل زیبایی انتظار داشت. ورم را می­‌توان با استفاده از روش‌های خاص به حداقل رساند. اما هرگز از بین نمی‌رود. زیرا برای ایجاد سفتی پوست موضعی، سوختگی کنترل شده عمدی باید روی پلک‌ها انجام شود. همچنین ورم با کبودی مرتبط است، معمولا بیمار ترجیح می‌­دهد از فعالیت‌های اجتماعی دور بماند تا زمانی که آن ناحیه به ظاهر عادی بازگردد. لطفا توجه داشته باشید که ورم نباید درمان شود. چون ورم بیماری نیست. بلکه نتیجه زودگذر و مستقیم سوختگی کنترل شده با درمان زیبایی است. یک اشتباه رایج پس از درمان مراقبتی، استفاده از آنتی هیستامین‌­ها برای کاهش ورم می‌­باشد. با این حال، این نوع ورم به آنتی­‌هیستامین‌­ها پاسخ نمی‌­دهد. به همین دلیل نباید از آنتی هیستامین­‌ها استفاده کرد.

در طی کبودی، بعضی بیماران  برخی ناراحتی‌­ها را تجربه می‌کنند. میزان ناراحتی بستگی به حساسیت پوست به درمان و همچنین شدت درمان کلی دارد. هر چه شدت درمان بیشتر باشد، ورم و ناراحتی بیشتر است که توسط بیمار در طول دوره زمانی که ورم بیشتر است، تجربه می‌­شود. هنگامی که ورم شروع به کاهش می­‌کند، میزان ناراحتی نیز کاهش خواهد یافت.

ورم در روز بعد شروع می‌­شود و معمولا روز دوم کمی بزرگ می‌­شود. روز سوم یا چهارم پس از درمان، ورم به‌تدریج شروع به کم شدن می­‌کند و در بیشتر موارد ورم در روز پنجم کاملا برطرف خواهد شد. هر چند با خوابیدن ورم، پوسته‌­ها تشکیل می­‌شوند. توجه داشته باشید که پوسته­‌ها همیشه ایجاد نمی‌­شوند اما در اکثر موارد این کار صورت می­‌گیرد. در روز ششم یا هفتم پس از درمان، پوسته‌­ها معمولا خودبه‌خود از بین می‌روند. شدت ورم و میزان ناراحتی نه تنها به شدت درمان بلکه به واکنش پوستی فرد نیز بستگی دارند.

در نتیجه درمان‌های با شدت بالا، تاول نیز ایجاد می‌­شود. مایع داخل تاول نیز می­‌تواند به زیر پلک‌ها (کیسه‌­های چشم) منتقل شود. گاهی پلک تاول زده، در طی دوره نقاهت ترشح برخی مایعات را متوقف کند. این کار در دوره بعد از مراقبت بسیار اهمیت دارد و باید بر خودداری از علل احتمالی عفونت تمرکز کرد. این صرفا با تمیز نگه داشتن ناحیه، خودداری از علل احتمالی عفونت‌ها، و استفاده از آنتی­سپتیک (ضدعفونی­ کننده) مناسب دو بار در روز انجام می­‌شود. یک بار دیگر، ورم واکنش طبیعی است که پس از درمان با شدت بالا انتظار می­‌رود و معمولا سه تا چهار روز پس از درمان برطرف می‌شود.

چگونه ورم و کبودی پس از پلاسما را کاهش دهید

تمام روش‌های احتمالی برای کاهش دوره ورم، کبودی مشهود و حداقل کردن ناراحتی را مورد بررسی قرار داده‌­ایم. تاکید بر این نکته اهمیت دارد که به‌دلیل ماهیت این نوع درمان زیبایی، از جمله لیزر ، ورم را می‌­توان کاهش داد اما هرگز نمی­‌توان حذف کرد. به منظور به حداقل کردن کبودی پس از هر نوع درمان با لیزر برای رفع افتادگی پوست، داروی آرام بخشی به منظور تسکین احساس سوزش پس از درمان استفاده می­‌شود. هر درماني كه جهت كاستن احساس سوزش است و ورم را كاهش مي­‌دهد بايد بلافاصله پس از درمان انجام شود تا موثر باشد. معمولا تا 5 دقیقه بعد از زمانی که درمان را کامل کرده­‌اید.

متوجه شده‌­ایم که اگر درمان در حداقل یا متوسط شدت انجام شود و داروی بی­‌حسی مناسب هم بلافاصله پس از درمان و هم در بازه ­هایی چند ساعت بعد از درمان و روز بعد استفاده شود، تورم به حداقل مقدار کاهش می‌­یابد. اگر درمان با شدت مناسب انجام شود و پوست حساسیت ویژه­‌ای نداشته باشد. همچنین داروی مناسب مصرف ­شود، تورم به اندازه ­ای کاهش می‌­یابد. که به سختی قابل مشاهده است و اکثر بیماران در طول دوره بهبودی پوست احساس ناراحتی نمی­‌کنند.

حتما بخوانید: مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت سوم