مقدمه ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما - قسمت سوم

مقدمه‌ ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت سوم

در دو قسمت قبلی از این نوشته مزایا و معایب پلاسما را بررسی کردیم، آن را با سایر روش‌های معمول برای رفع افتادگی پلک مقایسه کردیم و در نهایت عوارض آن را شناختیم. در این قسمت می‌خواهیم بیشتر درباره روش درمان توضیح می‌دهیم.

پیش از مطالعه این بخش حتما بخوانید: مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما – قسمت دوم

چگونه با دستگاه خود، درمان فتادگی پلک را انجام دهیم

 • دستگاه را در حداقل سطح توان تنظیم کنید
 • مدت زمان تقریبی قوس، یک چهارم ثانیه است.
 • فقط شدت درمان را با کاهش فاصله بین لکه‌­ها تا حداقل مقدار افزایش دهید.
 • از تنظیم با توان بالاتر از آن‌چه که توصیه شده استفاده نکنید، در غیر این صورت ورم با وجود محصول تسکین دهنده یا روش تسکین دهنده قابل توجه خواهد بود.
 • بلافاصله پس از درمان، داروی تسکین دهنده مناسب را اعمال کنید. این زمانی است که پوست برای درمان آرام بخش بیشتری را پذیرا خواهد بود. همانطور که گفته‌شد بقایای کربن را برندارید و ناحیه موردنظر را به شدت نمالید (چون ممکن است سبب آسیب‌های ریزی گردد که می‌­تواند روند بهبود را به تاخیر اندازد). به آرامی داروی تسکین دهنده روی زخم بمالید تا اینکه ژل و یا کرم کاملا جذب شود.
 • به بیمار تعلیم دهید تا قبل از رفتن به خواب، همانطور که در محل کار خود انجام داده­‌اید، محصول را دوباره استفاده کند. محصول باید روز بعد دوباره استفاده شود، اولین چیز در صبح، بعد از ظهر و قبل از رفتن به خواب است. این محصول تسکین دهنده باید روز دوم پس از درمان سه بار در روز استفاده شود. درمان تسکین دهنده را می­‌توان در روز سوم بعد از یکبار مصرف و در صورت تشکیل شدن پوسته‌­ها قطع کرد.

لطفا به یاد داشته باشید که برخی انواع پوست حساسیت و واکنش ویژه­‌ای به درمان دارند، بنابراین در این موارد بیمار ممکن است علائم عادی ورم علی‌رغم روش استفاده شده به منظور تسکین ناحیه پس از درمان نشان دهد. این نوع خاص از واکنش پوست قابل پیش بینی است، بویژه اگر در ناحیه اطراف تحت درمان چند دقیقه پس از درمان آشکارا قرمز شود.

درباره استفاده از محصول تسکین‌­دهنده. در بازار چندین محصول تسکین­‌دهنده وجود دارد بنابراین شما انتخاب گسترده‌­ای دارید. لطفا مطمئن شوید که محصولات مورد استفاده شما استریل بوده و برای هدف شما مناسب می­‌باشند. برخی محصولات، هرچند که بعنوان محصولات تسکین دهنده و آرام­بخش پوست تبلیغ می‌­شوند، اما برای این هدف خاص مناسب نیستند، بنابراین قبل از انتخاب هر نوع محصول تسکین دهنده خاص، تولیدکنندگان آن را بررسی کنید. لطفا متوجه باشید که استفاده از محصولاتی که با روش‌های مناسب تولید نمی‌­شوند و از این رو مناسب نیستند یا بسته­‌بندی مناسب ندارند می­‌تواند احتمال بروز عفونت را افزایش دهد.

بنابراین مطمئن باشید که محصول تسکین دهنده‌­ای که استفاده می­کنید مناسب برای این منظور است. لطفا به یاد داشته باشید که موثرترین زمان کاربرد این محصولات (یا راه‌­حل‌های) تسکین دهنده درست پس از درمان‌های زیبایی  انجام شده است. کاربردهای متعاقب موثر هستند، اما به اندازه موردهای اعمالی بلافاصله پس از اتمام درمان زیبایی موثر نیستند.

استفاده از سردسازی شدید به عنوان راه­ حل تسکین دهنده و آرام‌­بخش

برخی متخصصان زیبایی از بسته یخ بعنوان راه­‌حل تسکین­‌دهنده استفاده می­‌کنند. این گزینه موثری است که بلافاصله پس از سوختگی از هر نوع استفاده می‌­شود تا آن قسمت را تسکین دهند و عوارض جانبی سوختگی را کاهش دهد و این نیز بلافاصله پس از وقوع سوختگی موثر می‌­باشد. از این رو، سردسازی شدید، موثرترین است اگر بلافاصله پس از پایان جلسه زیبایی  (در عرض 5 تا 10 دقیقه) اعمال شود.

مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما

استفاده از یخ یا بسته یخ روی پلک‌ها می­‌تواند مفید باشد، با این حال، بار دیگر، این نکته اهمیت دارد که این کار را فقط با استفاده از پاک‌­ترین روش‌های ممکنه انجام دهید تا از ورود چرک به ناحیه تحت درمان جلوگیری شود. استفاده از روش خنک‌­سازی با پوشش نامناسب بر روی پلک‌ها، احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد. در صورت استفاده از درمان سرد به عنوان گزینه تسکین‌­دهنده، این کار باید روز بعد بلافاصله پس از درمان انجام شود.

روند ایجاد پوسته

با از بین رفتن ورم، معمولا پوسته ایجاد می‌­شود. این روش معمولا در محل نقاط پلاسما اعمال و در طول درمان زیبایی ایجاد می­‌شود. در شرایط خاص، بویژه هنگام انجام درمان‌های با شدت پایین، پوسته ممکن است ایجاد نشود.

مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما

با ایجاد پوسته، احساس ناراحتی با احساس خارش جزئی جایگزین خواهد شد که به آرامی با ازی بین رفتن خودبخودی پوسته‌­ها برطرف خواهد شد.

در صورت ایجاد پوسته‌­ها، برنداشتن آن‌ها توسط بیمار بسیار اهمیت دارد. برداشتن پوسته‌­ها نه تنها ممکن است دوره بهبود را به تأخیر اندازد بلکه ممکن است منجر به علائم طولانی مدت در پوست شود.

پوست صورتی

مقدمه‌ای بر رفع افتادگی پلک با استفاده از پلاسما

زمانی که پوسته­‌ها خودبخو از آن ناحیه تحت درمان می‌­ریزند، آن ناحیه کمی صورتی خواهد شد، این یک واکنش طبیعی به بیشتر درمان‌های پوستی از جمله رفع افتادگی پوست با پلاسما است. پوست بازسازی شده پس از درمان، ملانین کافی برای تطبیق با بقیه پوست را ندارد.

پس از مدتی پوست صورتی به تدریج به رنگ طبیعی پوست باز خواهد گشت. این کار بتدریج در طی هفته­‌های بعد اتفاق می‌­افتد.

چه زمان بیمار می­‌تواند از آرایش استفاده کند؟

استفاده از هر نوع آرایش (از جمله آرایش بدون سرب یا محصولات آرایشی تبلیغ شده بعنوان مناسب پس از درمان) به شدت ممنوع است. تا زمانی که تمام پوسته‌­ها خودبخودی کنده شوند.

چه زمان بیمار می­‌تواند از آرایش استفاده کند؟

این کار به دو دلیل می­‌باشد:

 1. اکثر محصولات آرایشی استریل نیستند. استفاده از آن‌ها بوضوح فرایندهای بهبودی را به خطر می‌­اندازد یا بازیابی پوست را به تاخیر می‌اندازد. این کار منجر به عوارض جانبی مانند عفونت می­‌شود که می­‌تواند سبب ایجاد زخم شود.
 2. حتی اگر از محصولات استریل صحیح استفاده شود، این ناحیه برای مدت زمان طولانی بسته می­‌شود. این می‌­تواند احتمال تکثیر باکتری‌های آن ناحیه را افزایش دهد که از سریع­‌ترین روش ممکن برای بهبودی پشتیبانی می­‌کند. این کار روند بازیابی عادی پوست را به تاخیر می‌اندازد و شانس ایجاد عوارض ناخوشایند طولانی مدت، از جمله اختلال همراه با کاهش رنگدانه پوستی را افزایش می‌­دهد.

کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب (ترجیحا محافظ فیزیکی) حداقل سه ماه پس از هر درمان اجباری است. محافظ فرابنفش را فقط باید بعد از از بین رفتن خودبخودی و کامل پوسته­‌ها و بهبودی کامل آن ناحیه پوشید.

کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع

محافظ اشعه فرابنفش باید در ناحیه تحت درمان، صبح قبل از خروج و اوایل بعد از ظهر پوشیده شود.

قرار داشتن در معرض اشعه فرابنفش باعث افزایش احتمال ایجاد اختلال طولانی مدت همراه با افزایش رنگدانه پوستی می شود. پس از استفاده از پلاسما، بلکه پس از استفاده از لایه‌­بردارهای گلیکولیک اسید، لیزر و سایر روش‌های رفع افتادگی پوست، از جمله ایجاد لایه جدید پوست در حالت کلی ایجاد می‌­شود.

چه زمان درمان را تکرار کنیم

اثرات درازمدت استفاده از قوس الکتریکی، رفع افتادگی هد‌‌ف‌دار و درازمدت پلک‌ها است. این روش ظاهر پلک‌های شل و آویزان را بهتر می­‌کند. اثرات رفع افتادگی پوست انباشتی هستند بنابراین تکرار درمان منجر به نتایج درازمدت بسیار خوبی می‌­شود.

درمان را می­‌توان اغلب پس از 8 هفته تکرار کرد. به شرط این که هیچگونه عوارض جانبی گزارش نشده باشد. و فقط درمان‌های با شدت پایین یا متوسط انجام گرفته باشند. هر چند درمان‌های با شدت بالا باید اجتناب شوند، اما فقط در صورتی انجام می­‌شوند که زمان انتظار بین درمان‌ها  6 ماه باشد.

اگر ناحیه تحت درمان حساس به لمس یا بیش از حد حساس باشد، از بیمار بپرسید. اگر این طور بود، درمان را تا زمانی که ناحیه حس عادی داشته باشد، تکرار نکنید. افراد مختلف واکنش‌های پوستی مختلفی نسبت به درمان دارند. درمانگر زیبایی باید از ناحیه درمان کاملاً اطمینان حاصل کند. اگرناحیه تا حدی حساس به لمس باشد و یا حساسیت ویژه­‌ای داشته باشد، این بدان معنی است که ناحیه تحت درمان هنوز دستخوش برخی روندهای بهبود و یا بازسازی است. پس از بهبودی کامل، پوست دوباره به حالت عادی برمی­‌گردد.

با “بازیابی پوست” به کبودی اشاره نمی‌­کنیم (دوره­ای که ورم یا پوسته­‌ها هنوز وجود دارند، و این ناحیه ناخوشایند به نظر می­‌رسد و با آرایش نمی­‌توان آن را پوشاند). پوست همچنان در حال بازیابی است. تشکیل کلاژن جدید چند روز و گاهی هفته‌­ها پس از بین رفتن پوسته­‌ها صورت می­‌گیرد.

توصیه بیشتر

افرادی که شلی جزئی دارند، کاندید مناسب برای این نوع روش‌های زیبایی هستند. این به این دلیل است که یک یا دو درمان با شدت کم/متوسط معمولا برای دستیابی به نتایج دلخواه آن‌ها مناسب هستند و آن‌ها در معرض خطرات تکرار این روش قرار نمی‌­گیرند.

از هر نوع بیهوشی تزریقی به عنوان راه‌­حل بی­‌حسی برای رفع افتادگی پلک استفاده نکنید.

پس از درمان سفت شدن پلک موارد زیر باید رعایت شوند:

 1. از عفونت اجتناب کنید. پوست بدون هیچ محصولی، بشرط عدم ایجاد عفونت، خودبخود بهبود می­‌یابد. استفاده از محصولات نامناسب از جمله کرم‌های آرایشی یا نامناسب قبل از تشکیل پوسته‌­ها می­تواند مضر باشد و منجر به اثرات ناخوشایند می­‌گردد.
 2. محافظ مناسب از اشعه فرابنفش باید هر روز استفاده شود. هنگام استفاده گسترده از کرم ضد آفتاب محافظت در برابر عوارض جانبی احتمالی اشعه­‌های مواجهه افزایش می‌­یابد، این عوارض جانبی حتی با استفاده از محافظ در طیف وسیع امکان پذیر هستند. از این رو، تا حد امکان از قرارگیری مستقیم یا غیرمستقیم در معرض منابع اشعه باید به صورت هدفمندانه اجتناب شود. از هر گونه تغییر یا برنزه کردن، باید برای حداقل سه ماه پس از آخرین درمان اجتناب شود.
 3. از هیچ‌یک از محصولات دارویی استفاده نکنید. فقط از محصولات استریل در لیست محصولات پس از مراقبت پیشنهاد شد استفاده کنید. اگر مایل به استفاده از محصولات پس از مراقبتی مختلف هستید، با تولیدکننده مشورت کنید که آیا استفاده از محصولات آن‌ها پس از این نوع درمان‌های زیبایی مناسب هستند یا خیر. در صورت شک داشتن، از محصولاتی غیر از آنتی سپتیک‌های خفیف استفاده نکنید.
 4. از آنتی­‌هیستامین­‌ها استفاده نکنید، ورم یک واکنش آلرژیک نیست. ورم یک واکنش طبیعی و قابل پیش­‌بینی است. که به سوختگی سطحی ناشی از درمان با پلاسما می‌باشد. از آنتی بیوتیک‌های موضعی بعنوان اقدام احتیاطی استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌ها استفاده می­شوند و استفاده از آن‌ها برای جلوگیری از ورم توصیه نمی­‌شود. مشخص شد که استفاده بی­‌رویه از آنتی بیوتیک‌ها در نهایت منجر به مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک خاص می­‌شود که به علت فرآیند انتخاب طبیعی باکتری‌ها مورد استفاده قرار می‌­گیرد.
 5. از درمان روی بیماران دارای تبخال خودداری کنید، حتی اگر در آن زمان هیچ عودی وجود نداشته باشد. اگر تبخال در حالت کمون باشد، بیمار باید قبل از هرگونه رفع افتادگی پلک با استفاده از لیزر یا پلاسما، یک درمان ضد ویروسی انجام دهد.
 6. از هر نوع پمادی استفاده نکنید. هیچ اشکال دیگری از انسداد مانند بانداژ نباید در طول کبودی استفاده شود.