برداشتن خال گوشتی- بخش دوم

برداشتن خال گوشتی- بخش دوم

قبل از خواندن این مطلب قسمت قبل را مشاهده کنید: برداشتن خال گوشتی- بخش اول

در قسمت قبل گفتیم که می‌توان خال گوشتی خوش‌خیم را با استفاده از چاقوی جراحی و یا لیزر برطرف کرد. در این قسمت می‌خواهیم شما را با روش‌های دیگر برداشتن خال آشنا کنیم.

برداشتن خال با قوس یا پلاسمای ولتائیک (Voltaic Arc)

راه های بسیاری برای برداشتن خال های خوش خیم وجود دارد که استفاده از قوس الکتریکی AC یکی از آنها است. مانند لیزرهای زیبایی، قوس ولتائیک (همچنین پلاسما نیز نامیده می شود) اجازه می دهد تا به راحتی خال های گوشتی و ضایعات مادرزادی را بردارید. اگر خال به درستی برداشته شود و پس از عمل جراحی مراقبت شود، خطر ایجاد زخم بسیار کم خواهد بود، با این حال احتمال وجود آلرژی یا زخم نیز وجود دارد و نمی توان آن را به طور کامل رد کرد.

این نوع روش می تواند توسط یک متخصص بهداشت و درمان و همچنین یک آرایشگر یا هر شخص غیر پزشک دیگری که به طور مناسب آموزش دیده باشد، انجام شود. البته در زمانی که خال خوش خیم است و دلیل برداشتن آن، زیبایی است. انواع مختلفی از ضایعات خوش خیم وجود دارد که منجر به خال های خوش خیم می شوند. به عنوان یک قاعده کلی به منظور به حداقل رساندن خطر ایجاد زخم توصیه می شود که محل خال برداشته شده با ناحیه پوست اطرافش هم سطح باشد. به یاد داشته باشید که با وجود روش ها یا وسیله های مختلف برای از بین بردن ضایعات پوستی خوش خیم، هیچ گونه تضمینی برای عدم ایجاد زخم وجود ندارد.

برخی از انواع ضایعات خوش خیم ممکن است بین پوست بیرونی و غشای داخلی پوست ریشه داشته باشند و ممکن است به یک تکنیک خاص برای برداشتن آنها در یک جلسه نیاز باشد. شناسایی انواع ضایعات خوش خیمی که با آن برخورد می کنید، به شما کمک می کند تا به طور موثرتر ضایعه را در یک جلسه بردارید. اگر ضایعه خوش خیم بین پوست بیرونی و غشای داخلی پوست ریشه داشته باشد، ممکن است برای برداشتن ضایعه در یک جلسه نیاز به یک تخلیه عمیق (یا سوزاندن) باشد. اگر ریشه خال های عمیق تر باشد یا با ناحیه پوست اطراف پوشیده شده باشد، لازم است که برداشتن خال در طی چندین جلسه انجام شود.

تکنیکی به طور کلی برای برداشتن خال های خوش خیم استفاده می شود عملیات اسپری (Spray Operation) است.

به طور کلی می توان با استفاده از قوس الکتریکی AC، سطح خال یا ضایعات را سوزاند به طوری که با سطح پوست اطراف یکسان شود. مخصوصا با تنظیم دستگاه بر روی حداکثر توان قدرت، می توان خال های ضخیم را به طور موثر در یک زمان معقول و منطقی برداشت. معمولا شیوه کار بدین صورت است که، دستگاه را در سطح قدرت بالا تنظیم می کنند تا بخش اصلی خال ضخیم را بردارند. با این حال هنگامی که شما برای اولین بار می خواهید از دستگاه استفاده کنید، آن را بر روی حداقل سطح قدرت و یا به طور کلی حالت کم قدرت تنظیم نمایید، تا اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری داشته باشید.

همچنین اگر اولین بار است که از قوس الکتریکی AC استفاده می کنید، پس از هر اسپری کوتاه قوس ولتائیک، با استفاده از یک پد پنبه ای آغشته به نوعی ضدعفونی کننده غیر قابل اشتعال (آنتی سپتیک- Antiseptic)، بقایای کربن را از روی پوست بردارید و پاک کنید. این شیوه به شما این امکان را می دهد که با دستگاهی که در سطح قدرت مناسب تنظیم شده است، سطحی که مدنظرتان هست را بردارید و با پاک کردن بقایای کربن، می توانید تفاوت سطح خال با پوست اطراف را مشاهده نمایید. شما همچنین می توانید با استفاده از نوک انگشت خود، سطح خالی که برداشته اید را بمالید، تا سطح باقی مانده از خال را احساس کنید. تا زمانی که احساس برآمدگی کوچک داشته باشید، می توانید کار را ادامه دهید تا خال کاملا با پوست اطراف همسطح شود.

هنگامی که پس از دست زدن به خال، متوجه شدید که ضخامت آن بسیار کم شده است، سطح قدرت دستگاه را به میزان حداقل تنظیم نمایید و سپس به همسطح سازی خال با پوست اطراف ادامه دهید. این به این دلیل است که کاهش سطح قدرت باعث می شود که در تخلیه خال، دقت بیشتری اعمال نمایید و هر چه دقت بالاتر باشد، بهتر می توانید خال را با پوست اطراف، همسطح نمایید. همچنین هر چه تجربه بیشتری داشته باشید، اعتماد به نفس بیشتری نیز در برداشتن خال خواهید داشت.

هنگام برداشتن خال های کوچک و کم حجم، تنظیم قدرت دستگاه بر روی سطح کم، می‌تواند کافی باشد. بنابراین اگر شما مشکوک به کم حجم بودن و کم ریشه بودن یک خال هستید، توصیه می شود که خال را با استفاده از پایین ترین سطح قدرت دستگاه، بردارید. همچنین ممکن است یک اسپری کوتاه در قسمت بالا و روی خال کافی باشد. همیشه پس از استفاده از دستگاه، پسماندهای کربن را از روی پوست پاک کنید، به خصوص هنگامی که از قوس ولتائیک برای از بین بردن خال استفاده می کنید.

نتیجه گیری و خلاصه

 • ابتدا مطمئن شوید که خال یا ضایعات مراجعه کننده، خوش خیم است یا خیر.
 • محتوای فرم رضایت را به مراجعه کننده توضیح دهید و سپس در صورت رضایت از او بخواهید که فرم را امضا نماید. حتما توضیح دهید که هیچ تضمینی وجود ندارد که زخم یا آسیبی در جای خال برداشته شده، ایجاد نشود.
 • قبل از برداشتن، از خال ها عکس بگیرید و آنها را به صورت الكترونيكی ذخيره نمایید. این تصاویر در آينده مفيد خواهند بود.
 • کرم بی حس کننده را طبق دستورالعمل های تهیه کننده کرم، بر روی پوست بمالید.
 • هنگامی که ناحیه بی حس شد، کرم ها را پاک کنید و فرایند برداشتن خال را شروع نمایید.
 • در مورد خال های بسیار ضخیم، اگر شما یک فرد با تجربه هستید، دستگاه را در سطح بالای قدرت قرار دهید و شروع کنید تا قسمت عظیم خال را در یک بازه زمانی مناسب بردارید. پس از هر بار سوزاندن، باقی مانده های کربن را از روی پوست پاک کنید تا میزان سطح خال را بتوانید تشخیص دهید. این روند را تا زمانی که سطح خال تقریبا با سطح پوست اطراف یکسان شده باشد، تکرار کنید.
 • هنگامی که قسمت عظیم خال برداشته شد، به منظور افزایش دقت خودتان، سطح قدرت را کاهش دهید تا بتوانید با دقت بیشتر سطح باقی مانده از خال را بردارید و پوست اطراف یکسان نمایید. دقت داشته باشید که در هر صورت، نوک الکترود ممکن است با کربن مسدود شود.
 • برای خال های کوجک و کم حجم، دستگاه را بر روی حالت حداقل قدرت تنظیم کنید و پس از هر بار اسپری، پسماندهای کربن را از روی پوست و دستگاه پاک کنید. ممکن است در برخی موارد، خال به طور کامل پس از یک اسپری کوتاه با حداقل قدرت از بین برود.
 • بلافاصله بعد از برداشتن، محصول نرم کننده و ضدعفونی کننده مناسب را بر روی محل مورد نظر بمالید.
 • همچنین در نهایت برگه حاوی اطلاعات مربوط به مراقبت های بهداشتی مناسب را به مراجعه کننده بدهید.
 • به مراجعه کننده آموزش دهید که چگونه از ناحیه مد نظر، مراقبت نماید و موجب آسیب بیشتر نشود.
 • به مراجعه کننده بگویید که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده نماید و از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید تا 3 ماه پس از درمان، خودداری نماید.