آماده سازی و بی حسی پوست پیش از پلاسما تراپی - قسمت دوم

آماده سازی و بی حسی پوست پیش از پلاسما تراپی – قسمت دوم

در قسمت قبل با شرایط مراجعه‌کننده برای درمان زیبایی با استفاده از پلاسما و مراحل اولیه استفاده از بی حسی و تست پچ آشنا شدید. در این قسمت با انواع روش‌‌های بی‌ حسی آشنا خواهید شد.

پیش از مطالعه این بخش حتما بخوانید: آماده سازی و بی حسی پوست پیش از پلاسما تراپی – قسمت اول

استفاده از بی‌ حسی پیش از درمان با پلاسما

توصیه می‌شود که قبل از هرگونه درمان زیبایی با استفاده از دستگاه پلاسما، ناحیه مورد نظر را بی‌حس کنید. این امر همواره لازم نیست، با این حال برای راحتی مراجع توصیه می‌شود. هم‌چنین، از آنجا که مراجع هنگامی که ناحیه تحت درمان بی‌حس است احساس راحتی می‌کند، درمان می‌تواند با سرعت و راحتی بیشتری انجام شود.

تمام روش‌های بی‌ حسی برای همه درمان‌های زیبایی قابل انجام با پلاسما، مناسب نیستند. برای مثال، در عمل‌های کشیدگی پوست از بی‌حسی‌های تزریقی موضعی عمدا اجتناب می‌شود. زیرا ممکن است در نتایج نهایی ایجاد اختلال کنند و اثرات نامطلوبی را منجر شوند. هرچند سال‌هاست از پلاسما برای از بین بردن انواع ضایعات خوش‌خیم پوست استفاده می‌شود و به نتایج خوبی هم منجر می‌شود. ولی حتی در صورت استفاده از بی‌ حسی تزریقی موضعی، باز هم هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. لطفا توجه کنید که در بسیاری از کشورها معمولا فقط پزشکان متخصص مجاز به استفاده از بی‌ حسی تزریقی موضعی هستند.

آماده سازی و بی حسی پوست پیش از پلاسما تراپی - قسمت دوم

سه مرحله برای استفاده درست از اکثر محصولات بی‌حسی بدون نسخه موجود در بازار

گزینه ارجح برای بی‌حسی پیش از پلاسما، استفاده از محصولات بی‌ حسی موضعی ست. مزیت استفاده از محصولات بی‌ حسی موضعی در این است که آن‌ها برای تمام انواع درمان‌هایی که با پلاسما انجام می‌گیرند، از قبیل برداشتن خال‌های گوشتی یا ضایعات پوستی خوش‌خیم مناسب‌اند.

انواع مهم محصولات بی‌حسی موضعی موجود در بازار به قوانین محلی بستگی دارد. متخصصین مختلف در هر کشور مجاز به استفاده از محصولات متفاوتی هستند.

پیش از پلاسما تراپی

پوشش کیپ کننده اعمال شده روی کرم بی‌ حسی به منظور تقویت اثر بی‌حس‌ کنندگی

یک بی‌ حسی موضعی بسیار رایج موجود در بازار، در اکثر نقاط اروپا، EMLA نام دارد. (EMLA در فرمولاسیون 5 درصد، در اکثر داروخانه‌ها موجود است). در ایران گزینه‌های مختلفی مانند کرم بی حسی زایلاپی و لیدوکائین وجود دارند. این محصولات را می‌توان بدون نیاز به نسخه پزشک خریداری نموده و مورد استفاده قرار داد.

کرم بی حسی با مالیدن کرم روی ناحیه‌ای که قصد درمان آن را دارید (از قبیل خال‌های گوشتی، ضایعات پوست و غیره) و پوشاندن کرم به وسیله یک لایه نازک سلفون یا نایلون معمولی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سلفون‌هایی که می‌توان به سادگی از هر سوپرمارکتی خریداری نمود. به کار بردن سلفون موجب مسدود شدن راه تماس هوا با بی‌حس کننده شده که اثر بی‌حس کنندگی عناصر فعال در کرم بی‌ حسی را تقویت می‌کند. سپس جهت دست یافتن به اثر بی‌ حسی مطلوب، ناحیه را برای مدت حدودا 40 تا 45 دقیقه می‌گذاریم به حال خود بماند.

با وجودی که پماد بی حسی بدون نسخه پزشک هم از کلیه داروخانه‌ها قابل دستیابی است. اما متاسفانه به زمان نسبتا زیادی برای اثرگذاری نیاز دارد و عموما در صورت عدم قرار دادن لایه سلفون بر روی آن (برای جلوگیری از تماس هوا با کرم) آن‌چنان تاثیری نخواهد داشت. اگر شما قصد دارید درمان زیبایی را قبل از سپری شدن 40 دقیقه‌ای که برای بروز اثر بی‌ حس کننده لازم است آغاز کنید، ممکن است ناحیه به اندازه کافی بی‌ حس نشده باشد تا بتوان درمان زیبایی را با راحتی و آسودگی انجام داد. بعلاوه، اثر بی‌ حسی موضعی بین 5 تا 10 دقیقه بعد از برداشتن لایه سلفون از روی آن به پایان می‌رسد و باقیمانده کرم هم تبخیر می‌شود. بنابراین بازه زمانی که می‌توانید در آن مدت به راحتی درمان زیبایی را انجام دهید نسبتا کوتاه است.

آماده سازی و بی حسی پوست

سلفون کیپ کننده اعمال شده بر پشت دست

محصولات بی‌ حسی موضعی پیش از پلاسما

برخی پزشکان متخصص مجاز به استفاده از دیگر محصولات بی‌حس‌کننده نیز هستند. فرمولاسیونی که به طور گسترده و موفقیت‌آمیزی توسط پزشکانی که از دستگاه‌های پلاسما برای درمان‌های زیبایی استفاده می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد محصول موضعی دارای فرمول سفارشی زیر است:

عناصر فعال فرمولاسیون: لیدوکائین 20%، پریلوکائین 5% و تتراکائین 5%. این محصول موضعی به هر دو صورت ژل یا کرم ساخته شده است. در کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا این محصول توسط داروسازهای محلی که دارای آزمایشگاه مجاز داخلی جهت ساخت این نوع محصولات‌اند، ساخته می‌شود. در اروپا این نوع از فرمولاسیون موضعی  تنها با نسخه پزشک متخصص فروخته می‌شود (بنابراین صرفا با مسئولیت پزشکی که  محصول را تجویز کرده است.)

با توجه به قوانین فعلی، این دارو تنها توسط پزشکان متخصص یا تحت نظارت مستقیم آن‌ها قابل استفاده است. اصلی‌ترین مزیت استفاده از این نوع فرمولاسیون این است که اثر بی‌ حسی مورد نظر تقریبا بلافاصله حاصل شده و این اثر به قدری خوب است که مراجع موقع به کار بردن پلاسما تنها خارش خفیفی را احساس خواهد کرد. ناحیه‌ای که این بی‌ حس کننده به آن اعمال شده بعد از حدود 5 الی 10 دقیقه بی‌ حس می‌شود.

لطفا توجه داشته باشید که این نوع محصولات قرار نیست به طور کامل جذب شوند. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که کرم یا ژل را بر روی ناحیه‌ای که قصد درمان آن را دارید قرار داده و بگذارید محصول کارش را بکند. با این فرمولاسیون، هیچ نیازی به استفاده از لایه سلفون نیست، زیرا خود محصول به اندازه کافی قوی هست تا بتواند در مدت زمان نسبتا کوتاهی اثر بی‌ حسی مطلوبی را به دست دهد. بعلاوه اثر بی‌حسی آن، نسبت به محصولاتی که بدون نسخه پزشک قابل دسترس‌اند، مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد.

در هر حالت، هر وقت شما درمان را روی ناحیه نسبتا بزرگی آغاز نمودید، برای مثال روی یک تاتو، به یاد داشته باشید که بی‌ حس کننده موضعی را به تدریج و به صورت ناحیه‌های کوچک پاک کنید. اشتباه رایجی که افراد تازه‌کار مرتکب آن می‌شوند این است که کل ماده بی‌حس کننده را به یکباره پاک می‌کنند. برای مثال، اگر بی‌حسی موضعی بر روی هر دو پلک بالایی قرار داده شده باشد، یک تازه کار آموزش ندیده معمولا قبل از شروع درمان کرم را از روی هر دو پلک پاک می‌کند. مشکل اصلی این است که اثر اکثر بی‌ حسی‌های موضعی مدت زیادی باقی نمی ماند (در مورد کرم EMLA حداکثر فقط 5 تا 10 دقیقه). از این رو اثر داروی بی‌ حسی موضعی ممکن است قبل از آغاز درمان شروع به کاهش کرده و لذا فرایند درمان را دشوار نماید.

برای عمل کشیدن پلک و دیگر کشیدن‌های پوستی مشابه، با استفاده از پلاسما، باید از استفاده از بی‌حسی‌های موضعی تزریقی اجتناب شود. حتی اگر متخصص زیبایی مجوز استفاده از آن‌ها را داشته باشد.

بنابراین به طور خلاصه، استفاده از بی‌ حس‌ کننده‌های موضعی مناسب قبل از هرگونه درمان با استفاده از پلاسما توصیه می‌شود. در حالی که استفاده از بی‌ حس‌ کننده موضعی تزریقی به طور اکید مورد نیاز نیست و برخی اوقات، خصوصا در موارد کشیدن پلک و کشیدن پوست به طور کلی،  باید از آن اجتناب نمود. با توجه به این حقیقت که محصولات بی‌ حسی موضعی به طور کلی به آسانی قابل استفاده هستند و برای تمام انواع روش‌های زیبایی با استفاده از پلاسما مناسب هستند. استفاده از بی‌ حسی موضعی تزریقی هرچند برای بعضی از درمان‌ها ممکن است. اما عموما در هنگام استفاده از پلاسما برای كارهای زیبایی، توجیه پذیر نیست.