مقدمه‌ای بر پلاسما تراپی

مقدمه‌ای بر پلاسما تراپی

مقدمه

در فناوری پلاسما،انرژی رادیویی قدرتمند منجر به یونیزه شدن هوا نزدیک به ناحیه تحت درمان شده و پلاسما ایجاد شده انرژی به صورت حالت چهارم ماده به پوست تابانده می‌شود. پلاسما قادر است اثرات مختلفی را بر روی پوست ایجاد کند. این اثرات دارای فواید درمانی است.

این فنّاوری که به صورت غیر لیزری است، قادر است تأثیر ارزشمندی بر روی چین و چروک‌های صورت، پیگمانته‌های پوستی، خال‌ها و درنهایت احیای پوستی بگذارد.

برای درک اثرگذاری پلاسما ابتدا نیاز به درک ساختار پوست است. به طور خلاصه پوست به ۳ بخش اپیدرم (لایه بالایی)، درم (لایه نازک) و سابکیوت (لایه چربی پایین) تقسیم می‌شود. اپیدرم شامل سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه ملانوسیت است که مسئول رنگ‌آمیزی پوست هستند. درم ساخته شده از الیاف کلاژن و الاستین است که به پوست قدرت، سختی، کشش و انعطاف‌پذیری ارائه می‌دهد.

 از آنجایی که در سنین مختلف، ظاهر و ویژگی‌های پوست تغییر می‌کند، اپیدرم ضعیف‌تر می‌شود، بنابراین آسیب‌های وارده بر پوست بیشتر قابل رؤیت می‌شوند و کلاژن در پوست به تدریج از دست می‌رود که باعث تشکیل خطوط صورت، تضعیف پوست و ایجاد چین و چروک می‌شود.

مکانیزم عملکرد

فن‌آوری پلاسمای گرم، استفاده از انرژی تحویل شده از پلاسما به جای نور یا رادیواکتیو، در مقایسه با سایر روش‌های بازسازی پوست (مانند رادیوتراپی) است. یک ژنراتور فرکانس بالا، هوا را به گاز یونیزه فعال تبدیل کرده که به نام پلاسما شناخته می‌شود.

انرژی پلاسما و گرمای ایجاد شده به سلول‌های پوستی آسیب جزئی وارد می‌کند. که این اتفاق منجر به ایجاد سیگنال‌های ترمیمی در بافت پوست شده و افزایش حضور فیببروبلاست‌ها در ناحیه درمان را به همراه دارد. این اتفاقات موجب تحریک کلاژن سازی و انقباض الیاف کلاژن و الاستین می‌گردد. کشیده شدن فیبرهای کلاژن و الاستین منجر به جمع شدن پوست، لیف پوست تحت درمان مانند لیفت پلک و صاف شدن خطوط ریز چین و چروک‌ها می‌گردد. تمرکز بیشتر انرژی در یک ناحیه خاصیت Ablation این روش درمانی را بیشتر می‌کند. از آن می‌توان برای مواردی مانند حذف خال نیز از این روش درمانی بهره جست.

مقدمه‌ای بر پلاسما تراپی

انرژی تحویل شده یک عمل گرمایشی در سطح پوست تولید می‌کند. که جهت حذف سلول‌های اپیدرمی آسیب دیده قدیمی و یا سلول‌های درم آسیب دیده اقدام کرده و مسیر را برای رشد کلاژن آماده می‌کند.

توصیه می کنیم مطالعه کنید: بازسازی پوست به کمک پلاسما