جوانسازی پوست | معرفی روش‌های درمانی

جوان سازی پوست | جدیدترین روش درمان

جوان‌سازی پوست

فرآیند جوان‌سازی پوست چگونه است؟

همانطور که می‌دانیم کیفیت پوست به دلایل متعددی مانند پیری، کاهش توان سلول‌ها برای تکثیر، تمایز و تولید پروتیین کلاژن و الاستین و آفتاب سوختگی وابسته است. از طرفی تغییرات ساختاری تدریجی مانند اسکار، لکه و چروک روی پوست ظاهر خواهد شد. اولین نواحی پوست بدن که تغییرات مرتبط با افزایش سن را نشان می‌دهد: پیشانی، ابرو،‌ پلک‌های فوقانی و تحتانی،‌ ناحیه شقیقه و اطراف دهان است. جوان‌سازی پوست (Skin Rejuvenation) به بهبود کیفیت پوست اطلاق می‌شود که در آن میزان چین و چروک‌ها، رنگدانه‌های اضافی، شلی پوست، جای جوش، زخم، اسکار و اندازه منافذ باز پوست کاهش پیدا می‌کند.

روش‌های سنتی هم برای جوان‌سازی و کاهش چروک اطراف دهان، دست و صورت وجود دارد. این روش‌ها شامل پرکننده‌های بافت نرم، لایه‌برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی، اولتراسوند و لیزر و ترکیبی از این درمان‌ها است. درست است روش‌هایی مانند لیزر فرکشنال بهبود بالینی با دوره نقاهت و عوارض جانبی کمتری ارائه می‌دهند. اما با این حال، می‌توانند دردناک باشند و اغلب نیاز به بی‌حسی موضعی دارند.

(Thermomechanical Fractional) روش درمان جدیدی برای جوان‌سازی پوست مبتنی بر انرژی حرارتی است. این دستگاه از طریق انتقال حرارت و تماس کوتاه شات غیرتهاجمی هندپیس با بافت پوست، بدون نیاز به بی‌حسی موضعی می‌تواند اثرات درمانی قابل توجهی ایجاد کند. در روش ترموفرکشنال گرما و حرارت از طریق میکروسوزن‌های تیتانیومی و هرمی شکل در مدت زمان 5 الی 18 میلی‌ثانیه (۵-۱۸ms) به بافت پوست وارد می‌شود. طبق مطالعات بالینی انجام شده،‌ دستگاه‌های (TMF) از جمله سولاتریکس قابلیت برطرف کردن ضایعات پوستی از قبیل چین و چروک پوست،‌ کاهش اندازه حفرات و افتادگی پوست و همچنین افزایش شادابی با افزایش نفوذ پذیری دارو در بافت پوست را با هدف جوان‌سازی دارند.

نوآوری در جوان‌سازی پوست: اثرگذاری بهتر نسبت به لیزرها

در یک پژوهش‌ از دستگاه  Thermomechanical Fractional SOLATRIX بر روی بیمارانی که چروک اطراف چشم داشتند،‌ ۲ یا ۳ درمان در هر هفته به مدت 3-5 هفته انجام شده‌ است. موارد اندازه گیری شده در این درمان، رنگدانه‌های اضافی پوست،‌ چروک اطراف چشم،‌ منافذ باز و شلی پوست بوده‌ است. مطالعات بافت شناسی،‌ بازسازی بافت اپیدرم را با احاطه شدن ماکروفاژ و فیبروبلاست‌های جدید در میکروحفرات، پس از ۷ روز از درمان به روش (TMF‌) نشان می‌دهد. نتایج قابل توجهی در بهبودی چروک پوست اطراف چشم، شلی پوست و اندازه منافذ باز مشاهده شده‌ است.

جوان سازی پوست | جدیدترین روش درمان

شکل 1: تاثیر درمان (TMF‌) بر کاهش چروک اطراف چشم (a) قبل و (b) بعد

با استفاده از روش (TMF‌) دستگاه سولاتریکس بر روی بیماران با میانگین سنی 62.5 سال، طی 4 درمان به مدت 28‌ روز مطالعه بالینی انجام شد. مدت زمان نفوذ میکروسوزن در بافت 5 الی 18 میلی‌ثانیه (ms 5-18) و عمق نفوذ میکروسوزن‌ها «500-800 میکرومتر» بود. آسیب‌هایی که از طریق روش (TMF‌) بر بافت پوست ایجاد شد در مقایسه با روش لیزر فرکشنال قابل کنترل‌تر و نازک‌تر بوده است. شباهت این دو روش عمق نفوذ درمان یکسان آن‌ها است.

حالت (ablation) و حالت (nonablation) نیز از انواع روش‌های درمان چروک اطراف دهان با لیزر هستند. این روش‌ها بر خلاف روش (TMF) به ملاحظاتی مانند: بی‌حسی موضعی محل درمان، برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی نیاز دارد. همچنین با توجه به مشاهدات دستگاه سولاتریکس می‌تواند اثر بخشی مناسبی در پوست‌های تیره‌تر را داشته‌ باشد.

به عنوان نتیجه کلی می‌توان گفت: روش ترموفرکشنال سولاتریکس تاثیر قابل توجهی بر کاهش خطوط ریز چین و چروک (جوان‌سازی) با کمترین میزان دوره نقاهت و درد و ناراحتی دارد.

جوان سازی پوست | جدیدترین روش درمان

شکل 2: درمان چروک اطراف دهان (A,B) قبل و (C,D) پس از ۳ ماه درمان با روش TMF 

سخن پایانی

روش‌های نوینی مانند (TMF) نه تنها بهبود قابل توجهی در جوان‌سازی پوست ایجاد می‌کنند، بلکه با کاهش نیاز به دوره نقاهت و درد، به گزینه‌ای مطلوب برای افرادی که به دنبال جوان‌سازی با کمترین مشکلات هستند، تبدیل شده‌اند. این نتایج نشان می‌دهند که تکنولوژی ترموفرکشنال سولاتریکس به عنوان یکی از روش‌های درمان پیشرو در زمینه جوان‌سازی پوست، امکانات جدید و موفقیت‌های بسیاری را در این زمینه فراهم کرده است. با ادامه پژوهش‌ها و توسعه فناوری، امیدواریم که بهبودهای بیشتری در این حوزه را مشاهده کنیم.

حتما بخوانید: روش های جوانسازی | مقایسه ترمو فرکشنال و …