مراقبت‌های پس از درمان‌‌ با پلاسما

مراقبت‌های پس از درمان‌‌ با پلاسما

به‌طور کلی، مراقبت پس از درمان بسیار مهم‌­تر از روش انجام درمان زیبایی است. این نه تنها راجع به تجهیزاتی که مانند پلاسما قوس الکتریکی ایجاد می­‌کنند، بلکه درباره­ لیزرها، لایه‌­بردارهای آرایشی و چند درمان زیبایی دیگر نیز صدق می‌­کند. علت این مسئله ساده است، چون اگر ناحیه مورد نظر تمیز نگه داشته نشود، احتمال ایجاد عفونت افزایش پیدا می‌­کند. در این بخش درباره نکات اصلی مراقبت پس از درمان با پلاسما، نوع مواد ضد عفونی کننده که باید استفاده کرد، درمان‌­های تسکین دهنده اختیاری و هشدارها یاد خواهید گرفت.

مراقبت پس از درمان با پلاسما و هر گونه درمان زیبایی شامل موارد زیر است:

 • مهم­‌تر از همه ناحیه مورد نظر باید به منظور اجتناب از ایجاد عفونت تا زمان بهبودی کامل (یعنی پوست زخم­‌ها خودشان به وجود آمده و از بین رفته باشند یا لایه‌­برداری تمام شده باشد) تمیز نگه داشته شود. که حداکثر 10 روز پس از درمان زیبایی اتفاق می‌­افتد. این به تنهایی به عنوان مراقبت پس از درمان کافی خواهد بود. کلیه مراقبت­‌های پس از درمان دیگر موکداً لازم نیستند، چون بدن به طور طبیعی از فرآیند بهبودی مراقبت خواهد کرد.
 • هم‌چنین مهم است که از قرار دادن ناحیه درمان  به طور مستقیم در معرض نور خورشید برای حداقل 2 تا 3 ماه بعد از درمان­‌های زیبایی خودداری کنید. هر روز باید از ضد آفتاب قوی بی‌رنگ روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید. اگرچه احتمال هیپرپیگمانتاسیون کم است، اما نمی­‌توان به طور کامل آن را از بین برد و با قرار گرفتن خیلی زود هنگام در معرض نور خورشید زیاد حتی با استفاده کردن از ضد آفتاب تشدید می‌­شود.

نکات اصلی مراقبت پس از درمان با پلاسما

بعد از درمان­‌های زیبایی با استفاده از لیزرها، قوس­‌های الکتریکی مانند پلاسما یا لایه‌­بردارهای آرایشی حرفه‌­­ای باید:

 • ناحیه مورد نظر را تمیز نگه دارید و از عفونت تا زمان تشکیل پوست زخم­‌ها اجتناب کنید.
 • با تشکیل پوست زخم­‌ها، آن­ها را برندارید و اجازه دهید خودشان بیفتند. اگر لایه پیر پوست در حال پوسته­ پوسته شدن است، به آن دست نزنید.
 • تا تمام شدن پوسته پوسته شدن یا لایه‌­برداری/ یا افتادن خود به خود پوست زخم­‌های تشکیل شده از لوازم آرایشی (حتی مینرال) استفاده نکنید.
 • از پلاسترها در ناحیه درمان شده استفاده نکنید، زیرا این کار فرآیند بهبودی طبیعی پوست را به تأخیر می­‌اندازد و احتمال ایجاد اثرات نامطلوب را افزایش می­‌دهد.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و از ضد آفتاب قوی بی رنگ در ناحیه درمان شده استفاده کنید. این کار باید بعد از افتادن خود به خود پوست زخم­‌های تشکیل شده انجام شود. لطفاً توجه داشته باشید که علی‌­رغم استفاده از ضد آفتاب، از قرار گرفتن در معرض منابع نور شدید تا 3 ماه بعد از آخرین درمان باید خودداری کرد.

ضد عفونی کننده، محلول­‌های بنزالکونیم کلرید

استفاده از هر گونه ضد عفونی کننده قابل اشتعال یا بر پایه الکل به شدت در حین استفاده از پلاسما برای درمان­‌های زیبایی ممنوع است، چون ضد عفونی کننده قابل اشتعال می­‌تواند در حین درمان آتش بگیرد و خطرات مختلفی ایجاد کند. هم‌چنین، نوع ضد عفونی کننده مورد استفاده برای مراقبت پس از درمان باید مناسب درمان باشد. برخی ضد عفونی کننده­‌ها برای مراقبت پس از درمان بعد از استفاده از پلاسما برای درمان زیبایی مناسب نیستند.

چرا استفاده منظم از ضد عفونی کننده‌­ها بعد از این درمان­‌ها مهم است؟

اگرچه درمان با پلاسما به درستی انجام شده است و ناحیه مورد نظر عملاً عاری از احتمال واقعی ایجاد عفونت در زمان درمان به نظر می­‌رسد، اما این ناحیه در معرض عوامل محیطی و در تماس با لباس‌های غیر استریل هنگام بهبودی خواهد بود. در حالی که مشتری باید مطمئن شود که از همه خطرات ایجاد عفونت خودداری کند، برخی اوقات تا حدی از تماس با اشیاء یا لباس‌­های غیر استریل نمی­توان اجتناب کرد. بنابراین، ناحیه درمان شده باید تا زمان تشکیل پوست زخم‌ها به طور دوره­ای با ضد عفونی کننده مناسب تمیز شود.

محلول دیتول

محلول­‌های بنزالکونیم کلرید در صورت استفاده مناسب نه تنها مؤثر هستند، بلکه همچنین بهترین نتایج را دارند. ترکیب ضد عفونی کننده فعالی که توصیه می­شود بعد از این نوع درمان­‌های زیبایی استفاده شود بنزالکونیم کلرید است. محلول­‌های ضد عفونی کننده حاوی بنزالکونیم کلرید به طور گسترده در بازار یافت می­‌شوند. غلظت این محلول‌­ها معمولاً بین 0.17% تا 0.2% است. در انگلیس این نوع ضد عفونی کننده‌­ها را می‌­توان در همه داروخانه­‌ها پیدا کرد و مشهورترین برند محلول ضد عفونی کننده Dettol با غلظت 0.198% است. این محصول یا محلول­‌های مشابه باید برای تمیز کردن ناحیه درمان شده در هنگام صبح، اوایل بعد از ظهر و شب قبل از خوابیدن استفاده شوند. از انواع دیگر ضد عفونی کننده‌­ها نباید استفاده شود. اگر از ضد عفونی کننده‌­های دیگر یا بر پایه الکل استفاده شود، احتمال ایجاد اثرات نامطلوب افزایش پیدا می‌­کند.

 • ناحیه درمان شده را دو بار در روز هنگام صبح و قبل از خوابیدن با استفاده از محلول بنزالکونیم کلرید بشویید.
 • تعداد دفعات شستشو را اگر لازم است، افزایش دهید.
 • به یاد داشته باشید که با حوله تمیز به آرامی آن ناحیه را خشک کنید.
 • از استفاده از هر گونه پلاستر خودداری کنید (ناحیه مورد نظر را باند پیچی نکنید).

حتما مطالعه کنید: درمان زخم‌های آکنه به کمک پلاسمای گرم

تسکین دهنده اختیاری بعد از پلاسما

بلافاصله بعد از اتمام درمان از محصول تسکین دهنده مناسب استفاده کنید. لطفاً توجه داشته باشید که کاربرد اصلی محصولات تسکین دهنده سفت کردن پلک­‌هاست. این تورم را به حداقل می‌­رساند. برای همه کاربرد­های دیگر پلاسما  مزایای قابل توجهی ندارد. به هر حال، تورم قابل توجه بعد از سفت کردن پلک‌ها و نه بعد از درمان­‌های زیبایی دیگر با قوس الکتریکی به وجود می‌­آید. به این خاطر باید از استفاده از محصولات تسکین دهنده در درمان­‌های زیبایی دیگر اجتناب شود و تنها برای سفت کردن پلک‌­ها مورد استفاده قرار بگیرد.

هشدارها
 • ایجاد عفونت با فاصله کم پس از درمان می­‌تواند احتمال ایجاد اسکار را افزایش دهد.
 • برداشتن پوست زخم­‌ها می‌­تواند منجر به ایجاد اسکار یا هیپوپیگمانتاسیون شود.
 • هر چه فرد بیشتر در معرض نور خورشید و منابع نور مصنوعی دیگر (حتی در صورت استفاده از ضد آفتاب قوی) باشد، احتمال بروز خطر هیپرپیگمانتاسیون بیشتر افزایش پیدا می‌­کند.
 • استفاده از لوازم آرایشی قبل از بهبودی ناحیه مورد نظر می­تواند منجر به تأخیر در روند بهبودی و هیپوپیگمانتاسیون شود و خطرات ایجاد عفونت و از این رو تشکیل اسکار را افزایش دهد.
 • در حین دوره بهبودی در حالی که پوست زخم­‌ها همچنان در حال تشکیل شدن هستند، به طور کلی وسوسه می­‌شویم از لوازم آرایشی برای پوشاندن آن­‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم فعالیت‌­های روزمره را بلافاصله ادامه دهیم. یکی از مشکلات اصلی استفاده از لوازم آرایشی این واقعیت است که محصولات آرایشی استریل نیستند. بنابراین، استفاده از محصولات غیر استریل در ناحیه درمان شده که هنوز روند بهبودی را طی می­‌کند، خطر عفونت را افزایش خواهد داد که در نهایت منجر به تشکیل اسکار می‌­شود.
 • از استفاده از هر گونه پلاستر برای پوشاندن ناحیه درمان شده خودداری کنید. از محصولات آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت استفاده نکنید. عده زیادی از پزشکان استفاده از آنتی بیوتیک‌­ها برای جلوگیری از بروز عفونت را توصیه نمی‌کنند، چون می‌­تواند مقاومت باکتری‌­ها را در آینده افزایش دهد. در دوره مراقبت پس از درمان پلاسما بدون تجویز پزشک از استفاده از هر گونه محصولات دارویی خودداری کنید.
 • استفاده از هر گونه محصولات مراقبت پس از درمان توصیه نشده ممکن است مناسب نباشد و از این‌رو احتمال ایجاد اثرات نامطلوب را افزایش دهد. بنابراین، اگر شک دارید از هیچ‌گونه دارو، مواد آرایشی، محصولات التیام دهنده و غیره استفاده نکنید.